Share/Save/Bookmark

کد مطلب :15936
تاریخ انتشار : پنج شنبه 14 سنبله 1392 ساعت : 00:30:09
وزیر داخله ایران پس از دیدار با وزیر امور مهاجرین کشورمان:

احتمال تمدید مدت اقامت اتباع افغانستان در ايران به مدت یکسال دیگر

وزارت مهاجرين وعودت کنندگان ميگويد که ايران موضوع تمديد ويزۀ ٦٠٠ هزار افغان را بررسى نموده و مدت اقامت آنها را يکسال ديگر تمديد خواهد کرد.
اسلام الدین جرئت سخنگوی این وزارت مهاجرین و عودت کنندگان، امروز به خبرنگاران گفت که روى موضوع تمدید اقامت اتباع افغانستان بين جماهير انورى وزيرامور مهاجرين افغانستان با وزير داخله ومعين آن وزارت در بخش اتباع و مهاجرين ايران در تهران صحبت صورت گرفته است.
جماهیر انوری؛ وزیر امور مهاجرین افغانستان عصر دیروز با رحمانی فضلی؛ وزیر داخله ایران دیدار و درمورد مسائل دو جانبه از جمله تامین امنیت مرزها و مسائل مربوط به مهاجرین بحث و تبادل نظر کردند.
 

استراتژي منطقه اي؛ برنامه ملی
جماهیر انوری با تاکید بر بازگشت آبرومندانه مهاجرین به کشور گفت:  در افغانستان به دنبال ترسيم يك استراتژي منطقه اي هستيم كه خوشبختانه يك استراتژي بين دولت هاي ايران، افغانستان، پاكستان و كميسارياي عالي پناهندگان سازمان ملل متحد تدوين شد. 
انوري ادامه داد: اين استراتژي به يك برنامه ملي در افغانستان تبديل شده است و اجراي آن از اولويت هاي وزارت امور مهاجرين می باشد.
وي همچنين تامين امنيت مرزها بين ايران و افغانستان را از وظايف دو كشور دانست و گفت: اين موضوع از طريق راهكارهاي ارايه شده از سوي دو كشور انجام مي شود. 
 

رفت و آمد قانونمند
رحماني فضلي؛ وزیر داخله ایران نیز با اشاره به  مباحث مطرح شده در ديدار با وزير امور مهاجرين افغانستان به خبرگزاری ایرنا، گفت: جمهوري اسلامي ايران بر ضرورت تحكيم مناسبات و تامين امنيت در مرزها، ايجاد شرايط لازم براي رفت و آمدهاي قانوني در مرز و جلوگيري از تخلفات در مناطق مرزي تاكيد دارد و برنامه هايي كه در اين زمينه تدوين شده است بايد با جديت پيگيري شود. 
وي با يادآوري اين كه توافقنامه هايي با افغانستان درباره پناهندگان و مهاجران  امضا شده است، ادامه داد: هر دو كشور معتقد به قانوني شدن اقامت و رفت و آمد اتباع افغاني هستند كه برنامه ريزي دقيق تري بايد در این زمینه انجام شود.
این مقام ایرانی گفت: تمام مناسبات و رفت و آمدهاي مهاجرين به اين کشور بايد كاملا قانونمند شود تا مهاجرين نيز با آرامش و راحتي بتوانند در كشور ما زندگي كنند. 
 

نگاه مثبت؛ نشست مشترک
رحماني فضلي با اشاره به درخواست وزير امور مهاجرين افغانستان درباره تمديد اقامت مهاجرین(دارندگان ویزه های یکساله) در ايران ، خاطر نشان کرد: ما قول داديم با نگاه مثبت در نشستي مشترک با مسوولان افغانستان اين موضوع را بررسي كنيم و وظايف و مسووليت هاي طرفين در مدتي كه اقامت آنان تمديد مي شود مورد بحث و بررسي قرار گيرد. 
وزير داخله ایران تصریح کرد: جمهوري اسلامي افغانستان را كشور دوست و برادر با مشتركات تاريخي، فرهنگي، ديني و مناسبات قوي اقتصادي و تجاري مي داند و معتقد است اين مناسبات بايد تقويت شود. 
 

شرکت مهاجرین در انتخابات ریاست جمهوری
وزير داخله ایران با بيان اين كه انتخابات رياست جمهوري افغانستان در سال ۲۰۱۴ (شانزده ماه حمل) برگزار مي شود، تصريح كرد: تعدادي از افغاني ها كه در ايران زندگي مي كنند، طبق قانون افغانستان بايد در انتخابات شركت كنند و ما به آنها قول داديم با همكاري اين كشور، زمينه و مقدمات برگزاري اين انتخابات را در ايران فراهم كنيم. 
 
وزير امور مهاجرين کشورمان پس از آن به تهران سفر کرد که مدیرکل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت داخله ایران اوایل ماه سنبله اعلام کرد که اگر اقامت مهاجرین دارای ویزای یکساله تمدید نشد، باید خاک جمهوری اسلام را ترک کنند.
این مقام ایرانی خاطر نشان کرد: اگر تصمیم نهایی بر این شد که این دسته از اتباع، خاک ایران را ترک کنند، فرصتی مشخص برای آنان تعیین می شود که در آن فاصله زمانی این افراد مکلف هستند خاک جمهوری اسلامی را ترک کنند در غیر این صورت با آنان برخورد قانونی انجام می شود. 

 


  خبرگزاری افغان ایرکا

• اخبار مرتبط:

• نظر شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری افغان ايرکا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی و پشتو یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد