Share/Save/Bookmark

کد مطلب :81864
تاریخ انتشار : چهار شنبه 5 قوس 1399 ساعت : 09:24:52

پایان نشست ژنوا؛ بیش از ۱۲ میلیارد دالر به شرط اجرای تعهدات

نشست بین‌المللی ژنوا که برای دو روز در سویس برگزار شده بود، ناوقت شب گذشته با وعدۀ کمک ۱۲ میلیارد دالر تا چهار سال آینده به افغانستان خاتمه یافت.

این کمک‌ها به رعایت حقوق بشر و پیشرفت در گفت‌وگوها با طالبان مشروط است.

آمریکا در این نشست وعدۀ ۶۰۰ میلیون دالر کمک به افغانستان را داده و پرداخت نیمی از آن را وابسته به پیشرفت مذاکرات با طالبان دانسته است. آلمان ۵۱۰.۸۸ میلیون دالر، اتحادیهٔ اروپا ۱.۲ میلیارد یورو، کانادا ۲۷۰ میلیون دالر و ایتالیا ۳۵ میلیون یورو به افغانستان می‌پردازند.

در این نشست برخی کشورهای دیگر مانند بریتانیا تعهدات خود را فقط برای یک سال اعلام کردند. بریتانیا اعلام کرد ۲۲۷ میلیون دالر کمک غیرنظامی و غذایی سالانه به افغانستان خواهد داد و فرانسه نیز متعهد به پرداخت ۱۰۴.۲۰ میلیون دالر شد.
شماری از کشورهای که در این کنفرانس شرکت کرده‌اند برای چهار سال آینده با افغانستان کمک‌های زیر را اعلان کردند.
۱. اتحادیه اروپا یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون دالر
۲. بریتانیا سالانه ۱۵۵ میلیون پوند
۳. جاپان ۷۲۰ میلیون دالر
۴. کانادا برای سه سال آینده ۲۷۰ میلیون دالر
۴. هالند ۲۲۰ میلیون دالر
۵. دنمارک برای سه سال آینده ۶۴ میلیون دالر
۶. ناروی ۷۰ میلیون دالر
۷. استرالیا ۱۴۷ میلیون دالر
۸. سويدن به کمک ۹۳۲ میلیون دالری خود از سال  ۲۰۱۵ تا ۲۰۲۴ متعهد می‌ماند
۹. هند بند شاه توت را در کابل می‌سازد
۱۰. ایتالیا برای سال ۲۰۲۱، ۳۵ میلیون یورو
محمدجواد ظریف، وزیر خارجهٔ ایران در پیام ویدئویی خود خواستار آن شد که جهان، پیش از دیگر ملاحظات دربارهٔ افغانستان، مردم این کشور را در اولویت قرار دهد. او گفت: «اگر بنا باشد این مردم فقط برای بقا تقلا کنند، صلحی پایدار نخواهد بود.» وزیر خارجهٔ ایران خروج مسئولانهٔ نیروهای خارجی از این کشور را گام مؤثری در راستای رسیدن به صلح برشمرد.

وزیر خارجهٔ پاکستان،‌ اعلام کرد که این کشور به تعهداتی که در قبال امنیت افغانستان دارد ادامه خواهد داد. او به کمک‌‌هزینه‌های تحصیلی کشورش برای دانش‌آموزان و کارمندان افغانستان اشاره کرد و گفت، پاکستان در زمینۀ رسیدن افغانستان به صلح نیز همکاری خواهد داشت.

وزیر امور خارجهٔ هند نیز وعده داد که کشورش تمامی هزینه‌های ساخت «سد شاه‌توت» را در نزدیکی کابل پرداخت خواهد کرد.

آنتونیو گوتریش، دبیرکل سازمان ملل متحد در سخنرانی خود از میزان خشونت‌های اخیر و به‌ویژه جان‌باختن دانشجویان در این کشور ابزار تأسف و نگرانی کرد.

او به نقش زنان و رشد آنان در جامعهٔ افغانستان اشاره کرده و گفته است: «زنان افغانستان بهای گزافی در ستیزه‌های اخیر پرداخته‌‌اند، و هدف خشونت‌ شدید قرار گرفته‌اند، اما در عین حال شمار بسیاری از دختران توانسته‌اند تحصیل کنند و برخی از زنان افغان در سِمَت‌های مهم دولتی مشغول به کار شده‌اند. این‌ها ارزش‌هایی‌ست که باید حفظ و تقویت شود.»

هدف نشست ژنوا که هر چهار سال یک بار برپا می‌شود، جمع‌آوری کمک‌های بدون بازپرداخت جامعۀ جهانی برای رسیدن به صلح در افغانستان و توسعۀ این کشور است. در دور پیشین این نشست در سال ۲۰۱۶، مبلغ کمک اختصاص‌یافته برای افغانستان ۱۵.۲ میلیارد دالر بود.


  خبرگزاری افغان ایرکا

• اخبار مرتبط:

• نظر شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری افغان ايرکا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی و پشتو یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد