Share/Save/Bookmark

کد مطلب :81878
تاریخ انتشار : چهار شنبه 5 قوس 1399 ساعت : 15:48:27
واکنش نبیل به انفجار در بامیان:

توطئه های بسیاری بزرگی برای جنگ و صلح افغانستان ریخته شده است

رحمت الله نبیل رئیس پیشین امنیت ملی در واکنش به حادثه تروریستی در بامیان، نوشته که انفجار در بامیان می تواند زنگ خطری جدی برای تمام افغانستان باشد. او گفته که توطئه های بسیاری بزرگی برای جنگ و صلح افغانستان ریخته شده است.

رحمت الله نبیل رئیس پیشین امنیت ملی در فیسبوکش نوشته که باميان به‌حیث یک جغرافیا و باميانيان به‌حیث شهروندان آگاه، همواره نماد روشنائی و تمدن زمانه‌هاى گذشته و حال ما بوده‌اند و هستند.

او نوشته است که "این خطه و مردم‌ش با آنكه هميشه مورد بى‌مهرى حکومت مرکزی بوده‌ و در چند سال اخیر، از اثر درک درست و اتحاد مردم بامیان تنها چیزی‌که داشتند امنیت بود. امنيت باميان مديون مردم باميان است؛ نه عسكر خارجى در آن نقشی داشته و نه هم كدام نهاد و شخص حكومتى دیگر."

نبیل گفته که "فراموش نکنیم که #انفجار امروز در باميان زنگ خطر جدى براى تمام افغانستان شده می‌تواند و باید به این مسأله جدی‌تر و مهم‌تر پرداخت."

او همچنین افزوده: "نگذاريم كه هيچ جناحی، هيچ كشورى، هيچ قوم و تبارى و هيچ دين و مذهبى، نه طالبى، نه رهبرى، و نه هم كدام حكومتى ما را بخاطر منافع ديگران به‌سوی جنگ‌هاى خونين نيابتى سوق دهند. نه‌تنها که نگذاریم، باید همهٔ ما هوشيار باشيم که توطئه‌های بس بزرگى را برای جنگ ‌و صلح افغانستان ريخته اند."

این در حالیست که عصر روز گذشته در نتیجه انفجارهایی در در کوچۀ شفاخانه و مارکیت ولی‌عصر در مرکز این ولایت، 15 تن به شهادت رسیدند و 59 تن دیگر زخمی شدند.

بامیان یکی از امن ترین ولایت های کشور است که در سال های اخیر، حوادثی مانند انفجار روز گذشته در این ولایت، وجود نداشته است.


  خبرگزاری افغان ایرکا

• اخبار مرتبط:

• نظر شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری افغان ايرکا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی و پشتو یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد