Share/Save/Bookmark

کد مطلب :62614
تاریخ انتشار : شنبه 25 قوس 1396 ساعت : 08:37:00

فرمانده ارشد آمریکا: بن‌بست در جنگ افغانستان همچنان ادامه دارد

ژنرال جان نیکلسون فرمانده ارشد نظامیان آمریکایی مستقر در افغانستان به ناکامی کشورش در کشورمان اذعان کرد و گفت ما با بن بست مواجه شده ایم.
آمریکا در طولانی ترین جنگ خارج از خانه اش در افغانستان با بن بست مواجه شده است. این گفته نیکلسون فرمانده ارشد نظامیان آمریکایی مستقر در افغانستان است.
ژنرال جان نیکلسون، فرمانده نیروهای آمریکا و ناتو در افغانستان در مصاحبه‌ای با شبکه ان‌بی‌سی نیوز اظهار داشت، جنگ در افغانستان همچنان در "بن‌بست" قرار دارد اما راهبرد جدید دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا برای جنگ افغانستان باعث جلوگیری از افول مواضع آمریکا شد.
به نقل از  خبرگزاری فرانسه، ژنرال نیکلسون در این مصاحبه تاکید کرد: ما هنوز در یک بن‌بست قرار داریم. در حال حاضر تنها ۹۰ روز از اعلام سیاست جدید افغانستان گذشته اما با توجه به اینکه روند ورود نیروهای جدید آمریکایی آغاز شده و ما اختیارات جدیدی دریافت کرده‌ایم و همچنین فشارها را بر عوامل خارجی افزایش داده‌ایم و همچنین با توجه به اینکه رویکرد ما شرایط محور است نه زمان محور بنابراین ما همه شرایط را برای پیروز شدن فراهم کرده‌ایم.
نیکلسون همچنین به روسیه و پاکستان از بابت توانمند کردن طالبان حمله کرده و به دفاع از تصمیمش برای استفاده از بمب قدرتمند موسوم به "مادر همه بمب‌ها" در ماه آوریل در افغانستان پرداخت.
نیکلسون همچنین خاطر نشان کرد که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا هنوز به او اعتماد دارد.
در عین حال دونالد ترامپ روز پنجشنبه در ویدئو کنفرانس با اعضای یک تیم رزمی هوابرد ارتش آمریکا در افغانستان گفت: من مستقیما خطاب به نیروهایمان در افغانستان می‌گویم همه در چند ماه گذشته و از زمانی که من وضعیت جدید را آغاز کردم درباره پیشرفت‌هایی که شما به دست آورده‌اید صحبت می‌کنند. ما فضا را برای شما باز کردیم و گفتیم که به کارتان ادامه دهید و ما قرار است برای پیروز شدن بجنگیم. ما دیگر قرار نیست فقط برای ول معطل بودن بجنگیم. ما می‌خواهیم برای پیروز شدن بجنگیم و شما در سه تا چهار ماه گذشته جوری که هیچ کس مشابهش را ندیده ورق را برگردانده‌اید.
نیکلسون که در ماه فوریه به قانونگذاران آمریکایی گفته بود جنگ افغانستان در بن‌بست قرار گرفته گفت: راهبرد جدید دولت آمریکا باعث وارد شدن نیروی جدیدی به آمریکا و هم‌پیمانانش شد.
وی ادامه داد: این تغییر سیاست جلوی روند نزولی که ما از سال ۲۰۱۱ تاکنون در جنگ افغانستان شاهد بودیم، گرفته است. من می‌گویم که ما خیلی زیاد و خیلی سریع افول پیدا کرده بودیم و با دشمنی که اراده خود را برای پیروز شدن بر او از دست داده بودیم ارتباط برقرار کردیم اما اکنون با سیاست جدیدی که ماه اوت اعلام شد ما قرار است پیروز شویم و پیروز شدن به معنی ارائه یک راه حل با مذاکره است که سطح خشونت‌ها را کم کند و از کشور محافظت کند.
همچنین نیکلسون اظهار داشت: معتقد است ترامپ به او اطمینان دارد.
او گفت: دلیل این مساله اختیاراتی است که به ما داده شد و سیاستی است که ما دریافت کردیم. این همه آن چیزی است که من تقاضایش را داشتم.
او گفت که مساله حمایت پاکستان از طالبان باید در سطح دیپلماتیک حل و فصل شود.
نیکلسون خاطر نشان کرد: این به عهده رهبران دولت ما است. این مساله به گفت‌وگوی سیاسی میان پایتخت‌های ما مربوط می‌شود و در اینجا و در میدان جنگ ما امیدوار به مشاهده کاهش این حمایت‌ها هستیم. مخلص کلام این است که طالبان نمی‌تواند پیروز شود. همچنین با وجود آنکه تیلرسون گفت آمریکا و روسیه منفعت مشترکی در جنگ با طالبان و جلوگیری از جریان قاچاق هروئین به خارج از افغانستان دارد اما آمریکا هنوز نتوانسته جلوی کمک‌ کردن روسیه به طالبان را بگیرد.
او اظهار داشت: روس‌ها خودشان به طالبان مشروعیت بخشیدند. ما نشانه‌هایی را می‌بینیم مبنی بر اینکه خود طالبان و رسانه‌ها درباره اقدامات روسیه در اعطای سوخت به آنها، تامین مالی عملیات‌های آنها صحبت می‌کند و بسیاری از نشانه‌های دیگر نیز وجود دارد.
نیکلسون در پاسخ به اینکه آیا سوختی که به طالبان داده می‌شود شامل سلاح‌های کوچک یا حتی مهمات قدرتمندتر بوده است گفت: ما چنین گزارش‌هایی را شنیده‌ایم.
نیکلسون همچنین گفت: ما از بمب ۱۱ تنی مادر همه بمب‌ها در افغانستان استفاده کردیم چون مهمات دیگر برای آسیب زدن به شبکه تونل‌ها و غارهای شاخه داعش در افغانستان غیرموثر بوده‌اند.

اظهارات در فیلم ذیل:
1- نیکلسون-فرمانده نیروهای امریکایی در افغانستان
2- پترائوس --رئیس سابق سازمان سیا
3- جعفری -رئیس حزب رفاه ملی افغانستان


  خبرگزاری افغان ایرکا

• اخبار مرتبط:

• نظر شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری افغان ايرکا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی و پشتو یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد