Share/Save/Bookmark

کد مطلب :62865
تاریخ انتشار : چهار شنبه 6 جدي 1396 ساعت : 12:51:55

استخبارات پاکستان: اسامه بن لادن طرح ترور بینظیر بوتو را ریخته بود

پس از گذشت ده سال از ترور بی‌نظیر بوتو، نخست وزیر اسبق پاکستان، استخبارات این کشور گفته است که طرح و مواد انفجاری این رخداد توسط اسامه بن لادن رهبر فوت شده القاعده تنظیم شده بود که به همین منظور بن لادن به افغانستان رفته بود.
دی-نیوز انترنشنل پاکستان نگاشته است که اسناد این حمله در اخیر سال ۲۰۰۷ میلادی از سوی نظامیان و استخبارات پاکستان در سه گزارش و شماری از نامه‌های دریافتی از خانه بن لادن٬ به وزارت داخله این کشور تحویل داده شده است.
بر بنیاد این گزارش‌های استخباراتی٬ در آنزمان به وزارت داخله پاکستان هشدار داده شده بود که اسامه بن لادن به افرادش فرمان داده بود تا درکنار خانم بوتو٬ پرویز مشرف رییس جمهور آنوقت و فضل الرحمان رییس جمعیت علمای پاکستان را نیز بکشند.
در یکی از نامه‌های استخبارات پاکستان به عنوان "طرح کشتن رییس جمهور پرویز مشرف، بینظیر بوتو، و فضل الرحمان" که در نزدهم دسامبر ۲۰۰۷ به وزارت داخله آنکشور فرستاده بود، آمده است: "ما اطلاعات بدست آوردیم که اسامه بن‌لادن فرمان داده است تا پرویز مشرف، بی‌نظیر بوتو و فضل الرحمان کشته شوند. اسامه تصمیم دارد تا فرستاده خود را بنام موسا طارق، که یکی از شهروندان ملتان پاکستان است، از مسیر وزیرستان همراه با مواد انفجاری بفرستد تا طرح سوی قصد را در یکشنبه (۲۲/۱۲/۲۰۰۷) پیشرو انجام دهد. این شخص در دیره اسماعیل خان حضور خواهد یافت."
در ادامه این نامه استخبارات پاکستان نوشته است: "اسامه بن لادن شخصن تمام این طرح ترور را رهبری می‌کرد و به همین خاطر او به افغانستان نقل کرده است."
در قسمت پایانی این نامه استخبارات پاکستان به گونه رمزی از وزارت داخله کشورش خواسته بود تا گام‌های امنیتی عاجل را بردارند.
پیش از این‌نامه، برخی نهادهای امنیتی پاکستان نیز به مسوولان امنیتی از سوی قصد خانم بوتو و مشاور امنیتی او هنگام کارزارهای انتخاباتی توسط هراس افگنان مربوط القاعده، خبر داده بودند.
در نامه‌های که از خانه اسامه به دست استخبارات پاکستان و سپس به خبرنگار انترنشنل دی نیوز پاکستان رسیده، دو روز پس از ترور خانم بوتو به اسامه بن لادن در نامه نگاشته شده است: "شیخ عبدالحمید گزارشی را در مورد یک وظیفه ویژه فرستاده است. او مسوول عملیات در پاکستان هم است. ما حمله‌های متفاوتی را در پاکستان انجام دادیم. آخرین حمله را دو روز پیش در راولپندی انجام داده ایم. ما انتقام برادران و خواهران ما در جامعه حفصه و لال مسجد را گرفتیم."
در این نامه که از محل رهایش اسامه بن لادن بدست آمده است همچنان بر برخی موارد حاشیه‌یی پرداخته شده است اما در یکی از قسمت‌های آن در مورد گشایش نماینده گی در پاکستان نیز ذکر شده است.
بربنیاد گزارش بی بی سی، بی نظیر بوتو که نخستین زن بود که یک کشور اسلامی را رهبری می‌کرد، در ۲۷ دسامبر سال ۲۰۰۷ میلادی پس از سخنرانی در کازارهای انتخاباتی‌اش در روالپندی پاکستان از سوی شخصی بنام بلال مورد هدف تیر قرار گرفت و سپس انفجار رخ داد.
ترور بوتو در پاکستان سروصداهای زیادی را همراه شد و در پیوند به قتل او چهار جوان پاکستانی که خودشان را از خانواده بلال معرفی کرده اند٬ نیز تا حال در بازداشت به سر می برند.
پیش از این در پیوند به قتل بوتو٬ پرویز مشرف نیز متهم است و تا هنوز این اتهام فیصله نشده است.
خانم بوتو دوبار نخست وزیر پاکستان انتخاب شده بود و سومین بار در سال ۲۰۰۷ پس از هشت سال حاشیه نشینی٬ به خواست پرویز مشرف به کارزارهای انتخاباتی برای این سمت مبارزه می‌کرد که مورد هدف قرار گرفت. پس از قتل او شوهرش آصف علی زرداری در رده سیاست سمت ریاست جمهوری را به عهده گرفت.


  خبرگزاری افغان ایرکا

• اخبار مرتبط:

• نظر شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری افغان ايرکا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی و پشتو یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد