Share/Save/Bookmark

کد مطلب :65766
تاریخ انتشار : دوشنبه 24 ثور 1397 ساعت : 16:32:12
لحظه به لحظه افغان ایرکا از تظاهرات میلیونی بازگشت؛

تظاهرات سراسری در سالروز اشغال فلسطین/ ۵۰ شهید و بیش از ۲۰۰۰ زخمی تاکنون

امروز نوار غزه، کرانه باختری و قدس اشغالی به مناسبت سالروز اشغال فلسطین و در اعتراض به انتقال سفارت آمریکا به قدس اشغالی، شاهد تظاهرات و اعتراض گسترده است.

همزمان با این اتفاق، مردم فلسطین در قدس، کرانه باختری و غزه، اعتراض خود را از ساعات اولیه صبح آغاز کردند. اهالی نوار غزه امروز، پرشورتر از همیشه به سمت مرز شرقی غزه با فلسطین اشغالی رفتند تا در اعتراض به این رویداد و به مناسبت هفتادمین سالروز اشغال کشورشان (یوم‌ النکبه) تظاهرات کنند.

19:30 - طبق جدیدترین آمار تا ساعت 17:26 به وقت محلی؛ ۵۰ فلسطینی به ضرب گلوله نظامیان صهیونیستی در نوار غزه شهید و بیش از ۲۰۰۰ نفر دیگر زخمی شدند.

19:00 - شماری شهدای غزه به ۵۰ نفر افزایش یافت (سخنگوی وزارت صحت غزه)

18:40 - نتانیاهو در مراسم افتتاحیه: اورشلیم (قدس) تا همیشه پایتخت مردم و کشور یهودی باقی می‌ماند... کوه معبد (حرم شریف قدس) در دستان ماست.

18:26 - داماد و مشاور رئیس جمهور آمریکا در مراسم افتتاح سفارت آمریکا: با انتقال سفارت نشان دادیم، آمریکا قابل اعتماد است. او در بخشی دیگر سیاست و اقدامات ایران را خطری برای منطقه توصیف کرد.

18:17 - درخواست کمک وزارت صحت غزه؛ اشرف قدرة سخنگوی وزارت صحت فلسطین در غزه از جامعه بین‌الملل و همه نهادهای امدادی و حقوق بشر خواست تا به کمک فلسطین بشتابند و در سایه اقدامات رژیم صهیونیستی در شرق غزه، دارو و موارد لازم پزشکی دیگر به بیمارستان‌های غزه برسانند (منبع: توییتر سخنگو)

18: 18 - المیادین: معترضان در قلب قدس اشغالی، شعارهایی علیه محمد بن سلمان ولی‌عهد عربستان و علیه آل سعود سر دادند. بن سلمان اخیرا اعلام کرد که فلسطین اولویت عربستان نیست.

18:17 - درخواست کمک وزارت بهداشت غزه؛ اشرف قدرة سخنگوی وزارت بهداشت فلسطین در غزه از جامعه بین‌الملل و همه نهادهای امدادی و حقوق بشر خواست تا به کمک فلسطین بشتابند و در سایه اقدامات رژیم صهیونیستی در شرق غزه، دارو و موارد لازم پزشکی دیگر به بیمارستان‌های غزه برسانند (منبع: توییتر سخنگو)

18:13 - اعتصاب سراسری در فلسطین؛ فردا سه‌شنبه در سوگ شهدای غزه

18:07 - عفو بین‌الملل: آنچه در غزه در جریان است، نقض شرم‌آور قوانین بین‌الملل است که در حد جنایت جنگی است (الجزیره)

17:55- موضع ضعیف اتحادیه عرب؛ خبرگزاری الشرق الاوسط مصر اعلام کرد که به درخواست نماینده فلسطین در اتحادیه عرب و پس از مشورت با نماینده عربستان سعودی که کشورش ریاست دوره‌ای اتحادیه را بر عهده دارد، این سازمان روز چهارشنبه (دو روز دیگر) آن هم در سطح نمایندگان (نه وزرا)، جلسه‌ای فوق‌العاده برای بررسی انتقال سفارت آمریکا از تل‌آویو به قدس اشغالی برگزار می‌کند.

17:37- از جمله شهدای امروز «احمد محمود الرنتیسی» پسر «محمود الرنتیسی» از اعضای ارشد حماس بود؛«احمد» برادرزاده «عبدالعزیز الرنتیسی» از بنیانگذاران حماس بود.

17.26- شمار شهدا به 41 نفر و تعداد مجروحان به 2000 افزایش یافت

17:03-  تشکیلات خودگردان در واکنش به آمار بالای شهدا و مجروحان اعلام کرد: اسرائیل در غزه کشتارگاه وحشتناکی به راه انداخته است.

17:00- رسانه‌های فلسطینی اعلام کردند تا این لحظه 37 تن به ضرب گلوله نظامیان رژیم صهیونیستی در مرز غزه به شهادت رسیده‌‌اند. وزارت امور داخلی غزه (وابسته به حماس) اعلام کرد 4 نفر از شهدا از کادرهای این نهاد بوده‌اند.

16.36- تعداد شهدا به 28 نفر و تعداد مجروحان به 1700 نفر رسید.

16-27- هواپیماهای جنگی رژیم صهیونیستی به بهانه شلیک چند خمپاره از شمال غزه به سمت نظامیان ارتش، مواضع حماس نزدیک «جبالیا» را هدف قرار دادند.

16:21- 3 تن دیگر به شهدا افزوده شد و تعداد آنها به 25 نفر رسید.

16:18- سخنگوی ارتش رژیم صهیونیستی اعلام کرد تعدادی از فلسطینیان تلاش کردند از فرصت شلوغی مرز استفاده کرده و با نفوذ به اراضی اشغالی، نظامیان صهیونیست را گروگان بگیرند. وی با بیان اینکه «گادی آیزنکوت» رئیس ستادکل ارتش این رژیم، شخصا به تظاهرات در مرز غزه نظارت می‌کند، گفت تا کنون 35 هزار فلسطینی در 12 نقطه از مناطق مرزی تظاهرات کرده و در حال پرتاب کوکتل‌مولوتف و مواد آتش‌زا هستند.

16:16- شبکه الجزیره از افزایش شمار شهدا به 22 تن خبر داد؛ تعداد مجروحان هم به 1000 نفر رسیده است

16:00- وزارت بهداشت فلسطین از جامعه بین‌المللی درخواست کرد جلوی کشتارهای بیشتر در مرز نوار غزه توسط رژیم صهیونیستی را بگیرد.

15:51- واحد توپخانه رژیم صهیونیستی یکی از نقاط دیدبانی مقاومت در نوار غزه را هدف قرار داد.

15:50- 2 فلسطینی دیگر به ضرب گلوله به شهادت رسیدند و شمار شهدا 18 نفر اعلام شد و در بین شهدا 3 فرد کم سن و سال نیز وجود دارند.

15.54- «خالد البطش» از اعضای ارشد جهاد اسلامی که در تظاهرات امروز شرکت کرده بود، بر اثر استنشاق گازهای سمی دچار حالت خفگی شد.

15.41- بر اساس گزارش وزارت بهداشت فلسطین، شمار مجروحان تظاهرات گسترده امروز در مرز نوار غزه به حدود 900 نفر رسید.

15.26- چند فلسطینی دیگر در مرز نوار غزه به ضرب گلوله صهیونیست‌ها به شهادت رسیدند و تعداد شهدا به 16 نفر رسید.

15.25- سخنگوی ارتش رژیم صهیونیستی در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی «کان» گفت: «این بزرگترین تظاهراتی است که تا کنون در مرز غزه شاهد آن بودیم».

15:05- 3 فلسطینی دیگر در شرق رفح و مرکز نوار غزه به شهادت رسیدند و تعداد شهدا به 10 نفر رسید.

14:50- وزارت بهداشت فلسطین از افزایش شمار مجروحان به بیش از 500 نفر خبر داد.

14:45- اهالی نوار غزه از پارازیت‌ بر روی خطوط ارتباطی از جمله تلفن همراه خبر داد و اعلام کردند برقراری تماس، مشکل شده است.

14:43: تعداد شهدای فلسطینی همچنان رو به افزایش است و تا این لحظه به 7 نفر رسیده است. اسامی شهدا به این ترتیب است: انس حمدان قدیح، مصعب یوسف ابو لیلة، عبیدة سالم فرحان، محمد اشرف ابو سته،عز الدین موسى السماک، عز الدین ناهض العویطی، بلال احمد ابو دقة .

14:38- سومین شهید امروز «عز الدین ناهض العویطی» از اهالی منطقه معن در خانیونس است.

14:31- بر اثر افتادن بادبادک‌های حامل مواد آتشین، در دو شهرک «مفلاسیم و کفر عازاه» که در مجاورت نوار غزه قرار دارند، آتش‌سوزی رخ داد.  رسانه‌های اسرائیلی می‌گویند، هم‌اکنون پنج حریق بر اثر بادبادک‌های آتش‌زا ایجاد شده که تلاش می‌شود مهار شوند.

14:30- پهپاد‌های صهیونیستی بمب‌های دودزا به سمت تظاهرات‌کنندگان شلیک کردند.

14:10- دومین فلسطینی در جبالیای نوار غزه به شهادت رسید و مصعب ابولیله نام  دارد.

14:05- جوانان فلسطینی تعدادی زیادی بادبادک حامل مواد آتش‌زا به سمت فلسطین اشغالی رها کرده‌اند

13:59-شاهدان عینی از واژگونی یک عدد تانک مرکاوای رژیم صهیونیستی در مرز با غزه خبر دادند

13:55- وزارت بهداشت فلسطین از اولین شهید امروز به نام انس حمدان قدیح در خانیونس در نوار غزه خبر داد

13:50 - اعتصاب فراگیر در «قدس»، «کرانه باختری» و «نوار غزه»؛ در اعتراض به انتقال سفارت آمریکا از تل‌آویو به قدس اشغالی. اعتصاب شامل ادارات دولتی، مراکز بهداشتی و آموزشی است که به دعوت «هیأت ملی راهپیمایی بازگشت و شکستن محاصره» انجام شده است

13:20- تعدادی از جوانان فلسطینی سیم‌های خاردار در مرز غزه با فلسطین اشغالی در منطقه «البریج» را قیچی کردند

13:00 (به وقت کابل)- هلال‌احمر فلسطین اعلام کرد تا این لحظه 28 فلسطینی در مرز نوار غزه زخمی شده‌اند که مجروحیت 22 نفر آنها با گلوله جنگی بوده است.

بر اساس گزارش «قدس پرس»، صهیونیست‌ها بسیاری از بخش‌ها در مرز غزه با فلسطین اشغالی را پر از آب کرده‌اند تا احتمال نزدیک شدن فلسطینی‌ها و درگیری‌ها را کمتر کنند. همچنین ارتش رژیم صهیونیستی بسیاری از خیمه‌های بازگشت در مرز نوار غزه و به منظور این فعالیت‌ها برپا شده بود را آتش زد.

در همین ساعات اولیه 7 فلسطینی از جمله یه خبرنگار زخمی شدند.


ساقط کردن یک پهپاد رژیم صهیونیستی
تظاهرات‌کنندگان فلسطینی امروز یک پهپاد این رژیم که در حال پرتاب مواد آتش‌زا به سمت خیمه‌های بازگشت بود، را ساقط کردند.


اعتصاب سراسری در غزه
امروز سرتاسر نوار غزه شاهد اعتصاب خواهد بود و موسسات رسمی این منطقه تعطیل است.


پرتاب برگ‌های هشداری بر فرار غزه
رژیم صهیونیستی اقدام به پرتاب هزاران برگه بر فراز نوار غزه کرد و به مردم این منطقه درباره عدم نزدیک شدن به حصار مرزی میان غزه و فلسطین اشغالی هشدار داد.


کرانه باختری و قدس
در کرانه باختری نیز حماس و جمعیت‌های مردمی به برگزاری تظاهرات‌هایی در رام‌الله، بیت‌لحم، الخلیل و قدس فراخوانده است . «ائتلاف جوانان انتفاضه» خواستار بیشترین مشارکت میدانی در سالروز یوم‌النکبه در الخلیل شده است و نظامیان رژیم صهیونیستی تدابیر امنیتی خود را در کرانه باختری تشدید کرده است.

دیروز در رام‌الله کرانه باختری، خودروهایی که در سال 1948 برای انتقال آوارگان فلسطینی استفاده شد، به نمایش گذاشته شد.


  خبرگزاری افغان ایرکا

• اخبار مرتبط:

• نظر شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری افغان ايرکا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی و پشتو یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد