Share/Save/Bookmark

کد مطلب :65771
تاریخ انتشار : سه شنبه 25 ثور 1397 ساعت : 08:16:43

آیا انتقال سفارت امریکا به قدس پایان مساله فلسطین است؟

انتقال سفارت امریکا ازتل اویو به قدس با پنجاه و پنج شهید و بیش از دو هزار و هفتصد زخمی عملیاتی شد؛ دولتهای عربی عموما سکوت کردند و سکوتشان هدیه دولتمردان سازشکار برای نتانیاهو به مناسبت انتقال سفارت بود.

در تظاهرات دیروز فلسطینیان 58 فلسطینی به مناسبت انتقال و افتتاح سفارت امریکا در قدس ذبح شدند، رقمی که امروز و در سالگرد روز تاسیس اسراییل قطعا افزایش خواهد یافت، از تعداد بیش از 2700 مجروح فلسطینی دیروز که بگذریم چندین نکته قابل تامل را باید مدنظر قرارداد.

اول اینکه انتقال سفارت درحالی که مورد پذیرش اکثریت قریب به اتفاق دولت های جهان قرار نگرفت از همان ابتدا مباینتش با اصول مبانی حقوق بین الملل و قراردادها و حقوق بین المللی مورد توجه و تذکرجدی قرار گرفت. البته از ترامپی که در عمل نشان داده است به هیچ قراردادی در سطح جهانی پایبند نیست تاکید بر این عهدشکنی دور از انتظار نبود. چنانکه پیشتر با عهدنامه پاریس در خصوص مساله اب و هوا و اخیرا با توافق هسته ای با ایران و... چنین کرده بود. عدم حضور سفرای کشورهای مختلف و متعدد در مراسم انتقال سفارت موید این اتفاق نظرجهانی است.

نکته دوم توجه به رویدادهایی است که ازناحیه دول عربی که دیروز در شمار مدافعین حقوق فلسطینیان بودند و امروز در نزدیکی با اسراییل از یکدیگر گوی سبقت می ربایند در حال انجام است. مصر با برگزاری جشن های اسراییلی به مناسبت روز نکبت و انتقال سفارت امریکا به قدس در مجلل ترین هتل هایش موافقت می کند، سفرای بحرین و امارات به افتخار نتانیاهو و همسرش در امریکا ضیافت برگزار می کنند و بن سلمان از سویی زندگی اسراییلی ها در سرزمین های اشغالی را حق مسلم آنان معرفی می کند و از دیگر سو به آنچه اسراییل طی ماه های اخیر در سرزمین های اشغالی انجام داد و دیروز ان را خشونت بارتر از پیش کرد و امروز بناست آن را تکمیل کند کوچکترین واکنشی نشان نداد. بی جهت نیست که در تظاهرات دیروز یکی از شعارهای متداول و جدی، شعار "علیه عربستان و شخص بن سلمان" بود.

سومین نکته اینکه امروز در حالی مساله فلسطین دوباره درصدر افکار عمومی جهان قرار گرفت که همین چند روز پیش جبهه سومی از داخل سوریه علیه صهیونیست ها گشوده شد و از سویی امنیت ادعایی اسراییل در سایه گنبد آهنین با تردیدهایی جدی مواجه شد و از دیگر سو فلسطینیان با تظاهرات مکرر و البته  نثار جان نشان دادند تنها چیزی که ازدیدگاه آنان قابل معامله نیست تمامیت ارضی کشورشان و موجودیتی به نام فلسطین است.

چهارم آنکه حضور جوانانی که حداقل شش نسل با روز نکبه و تاسیس اسراییل فاصله دارند در مراسم دیروز و جمعه های خشم و راهپیمایی های بازگشت و جانفشانی انان در راه ارمان فلسطین نشان داد که ارمان فلسطین شعله هایش نه تنها خاموش نمی شوند بلکه روز به روز مشتعل تر می شوند و پنچمین و آخرین نکته انکه به نظر می رسد تنها راه حل فلسطین، مبارزه است و تقاضاهایی و التماس هایی از جنس آنچه محمود عباس سال ها از جامعه جهانی و البته اسراییل انجام داد و می دهد و توافقاتی که خوشبینانه با انان بست و امید بستن دارد دردی از فلسطینیان دوا نمی کند و در همین راستا اعلام عزای عمومی و همدلی با قربانیان فاقد هرگونه اثری در حل مساله فلسطین است.

دیروز 58 فلسطینی به مناسبت افتتاح سفارت امریکا قربانی شدند، امروز و فرداهای پیش رو چه تعداد فلسطینی به قربانگاه خواهند رفت؟ اقای عباس، بن سلمان، بن زاید  و سایر حکمرانان عرب پاسخ دهند.


  خبرگزاری افغان ایرکا

• اخبار مرتبط:

• نظر شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری افغان ايرکا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی و پشتو یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد