Share/Save/Bookmark

کد مطلب :66144
تاریخ انتشار : يکشنبه 13 جوزا 1397 ساعت : 12:25:26

رهبر سابق طالبان به دلیل صلح خواهی توسط آمریکایی‌ها کشته شد/انتقال داعش به مرزهای افغانستان و پاکستان توسط امریکا

جنرال بازنشسته ارتش پاکستان اظهار داشت که حضور در افغانستان برای آمریکا از آن جهت حیاتی است که امکان کنترل بهتر و اعمال نفوذ بیشتر بر کشورهای منطقه را به آمریکا می‌دهد.

به نقل از «اطلاعات‌روز»، جنرال «اسددرانی» رئیس سابق سازمان اطلاعات ارتش پاکستان (آی.اس.آی) ناامنی در افغانستان را بخشی از بازی بزرگ آمریکا در منطقه دانست.

این جنرال بازنشسته پاکستانی تصریح کرد که آمریکا برای کنترل بهتر منطقه و ایجاد بی ثباتی تلاش می‌کند تا حضورش در افغانستان را حفظ کند.

وی ادامه داد: به همین دلیل آمریکا مخالف برقراری صلح در افغانستان است زیرا صلح در منطقه و جهان به نفع منافع استراتژیک آمریکا نیست.

رئیس سابق سازمان اطلاعات ارتش پاکستان اظهار داشت: در صورت برقراری ثبات در منطقه چین خواهد توانست تا از منابع سرشار افغانستان و کشورهای آسیای مرکزی بیشتر و بهتر استفاده کند.

وی افزود: اما آمریکا به دلیل موقعیت دور جغرافیایی از منابع یاد شده محروم خواهد شد و در توسعه اقتصادی از چین عقب خواهد ماند، به همین دلیل آمریکا به دنبال ایجاد بی‌ثباتی در منطقه است.

جنرال درانی با اشاره به کشته شدن «ملااختر محمد منصور» در حمله پهپاد آمریکایی گفت: رهبر سابق طالبان به دلیل صلح خواهی از سوی آمریکایی‌ها از سر راه برداشته شدند.

وی در ادامه تصریح کرد که این آمریکاست که در افغانستان صلح نمی‌خواهد و تلاش می‌کند تا ثبات را در این کشور برهم زند.

برخی از کارشناسان بر این باورند که مقامات آمریکایی با اعمال سیاست دوگانه در روند صلح افغانستان تلاش می‌کنند تا طالبان را عامل ادامه جنگ در کشور نشان داده و افکار عمومی را از عامل اساسی ناامنی‌ها که حضور نظامیان آمریکایی است به‌سمت دیگری منحرف کنند.


انتقال داعش به مرزهای افغانستان و پاکستان توسط امریکا
همچنین سرویس امنیت پاکستان در گزارشی 87 صفحه‌ای هشدار داد:امریکا داعش را به مرز افغانستان و پاکستان منتقل کرده است تا این کشورها را به سوریه‌ای دیگر تبدیل کند.

در این گزارش همچنین به بازگشت مهاجرین افغان، تغذیه مالی تروریست‌ها، نیروی ضربتی، سخنرانی علیه ادیان دیگر و گسترش داعش در مناطق مرزی افغانستان نزدیک به پاکستان نیز اشاره شده است.

سال گذشته گروه داعش مسئولیت عملیات‌های تروریستی در روز قدس را پذیرفت و عکس عامل انتحاری انفجار کویته را منتشر کرد.

داعش پاکستان در سال 2014 بنیان نهاده شد و بعد از مطرح شدن نظریه تشکیل ولایت خراسان به افغانستان نیز نفوذ پیدا کرد.

داعش با کمک لشکر‌ جهنگوی، طالبان و القاعده در حال افزایش نفوذ خود در پاکستان است این در حالی است که وزارت داخله پاکستان اعلام کرد: بیشترین عملیات‌های تروریستی در این کشور مربوط به داعش می‌باشد که البته در برخی موارد به نام لشکر جهنگوی و طالبان تمام شده است.


  خبرگزاری افغان ایرکا

• اخبار مرتبط:

• نظر شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری افغان ايرکا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی و پشتو یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد