Share/Save/Bookmark

کد مطلب :67784
تاریخ انتشار : سه شنبه 13 سنبله 1397 ساعت : 19:23:02

«عارف علوی» رئیس جمهور پاکستان شد

با رای پارلمان پاکستان عارف علوی از حزب تحریک انصاف به عنوان سیزدهمین رئیس‌جمهور این کشور انتخاب شد.

قانونگذاران پاکستان عارف علوی؛ یکی از همکاران نزدیک عمران خان، صدراعظم پاکستان را به حیث رئیس جمهور این کشور انتخاب کردند.

انتخابات پارلمانی پاکستانی به تاریخ ۲۵ جولای برگزار شد هر  چند که در آن حزب تحریک انصاف پاکستان به رهبری عمران خان برنده شد، اما نتوانست اکثریت کرسی های پارلمان را کسب کند.

امروز  نیز هر دو مجلس قانونگذاری و چهار اسامبلۀ ایالتی پاکستان از میان سه نامزد، علوی را به حیث رئیس جمهور پاکستان انتخاب کردند.

مولانا فضل رحمان، رهبر جمعیت علمای پاکستان که از حمایت حزب مسلم لیک-نواز برخوردار بوده و اعتزاز احسن از حزب مردم پاکستان، دو رقیب  علوی در انتخابات امروز (سه شنبه) بودند.

هرچند ریاست جمهوری در پاکستان یک پست نمادین است، اما با انتخاب عارف علوی، اکنون رئیس جمهور و صدراعظم پاکستان از حزب تحریک انصاف می باشند و موقف این حزب را در حکومت قویتر می سازد.

علوی که در گذشته داکتر دندان بود، یکی از بنیانگذاران حزب حاکم تحریک انصاف به رهبری عمران خان است، او نخست در سال ۲۰۱۳ میلادی از شهر کراچی آن کشور به پارلمان راه یافت و در انتخابات ۲۵ جولای ۲۰۱۸ بار دیگر در انتخابات پارلمانی آن کشور انتخاب شد.

با آنهم هم، حکومت جدید به رهبری عمران خان با مشکلات جدی از جمله مشکل اقتصادی و بحران بازپرداخت مصارف نظامی آن کشور مواجه است، زیرا در یک سال گذشته، ایالات متحده حدود ۸۰۰ میلیون دالر کمک های خود را برای پاکستان یا به حالت تعلیق آورده و یا آنرا قطع کرده است.

علاوه بر مشکلات اقتصادی و فشار های بین المللی مبنی بر مبارزۀ جدی بر ضد گروه های تندرو و تروریستی مستقر در پاکستان، این کشور یکی از کشور های جهان است که بیشترین ضرر را ناشی از گرمایش زمین متقبل شده است و جمعیت بیش از ۲۰۰ میلیونی آن کشور با کمبود آب مواجه است.


  خبرگزاری افغان ایرکا

• اخبار مرتبط:

• نظر شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری افغان ايرکا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی و پشتو یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد