Share/Save/Bookmark

کد مطلب :71902
تاریخ انتشار : دوشنبه 16 ثور 1398 ساعت : 10:27:29

توافق آتش بس بین مقاومت و رژیم صهیونیستی در غزه اجرایی شد

مقامات رژیم صهیونیستی دستور دادند اقدامات اتخاذ شده در جنوب فلسطین اشغالی حین درگیری با نوار غزه، لغو شود و مدرسه‌ها در شهرک‌های مجاور غزه باز شده است.

خبرگزاری فلسطینی «سما» به نقل از منابع آگاه گزارش داد که «اسرائیل» حصول توافق آتش‌بش با میانجی‌گری مصر و قطر را اعلام کرده است.

در همین راستا فرمانده جبهه داخلی ارتش رژیم صهیونیستی صبح امروز (دوشنبه) اعلام کرد، به مقامات محلی در جنوب (مرز غزه با فلسطین اشغالی) دستور داده تمام اقدامات اتخاذ شده در زمان حملات دو روز اخیر لغو و مدرسه‌ها باز شود.

روزنامه «یدیعوت آحارونوت» در همین زمینه گزارش داد، رژیم صهیونیستی موانعی را که در مناطق مرزی با نوار غزه قرار داده بود، برداشته است و خطوط ریلی کار خود را از سر گرفته‌اند.

پس از تنش‌های شدید دو روز اخیر (شنبه و یکشنبه) ، از ساعت‌های اولیه صبح امروز (دوشنبه) آرامشی نسبی نوار غزه و مرز با فلسطین اشغالی را فرا گرفته است.

خبرگزاری «رویترز» نیز به نقل از یک منبع فلسطینی آگاه گزارش داد، پس از میانجی‌گری‌های مصر، آتش‌بس از ساعت 4:30 دقیقه بامداد امروز وارد فاز اجرایی شد.

خبرگزاری فرانسه به نقل از مقامی فلسطینی (که نامش را ذکر نکرد)،‌ آتش‌بس به شرطی برقرار شده که «متقابل و همزمان» باشد و رژیم صهیونستی به توافق‌های مربوط به شکست محاصره غزه تعهد داشته باشد که از جمله این التزام‌ها بازگردان دامنه صید از شش مایل به 15 مایل، بهبود وضعیت برق و سوخت و واردات و صادرات کالاست.

بر اساس گزارش «عرب 48»، «وسام زغبر» از مقامات ارسد جبهه دموکراتیک برای آزادی فلسطین هم تصریح کرد: توافق آتش‌بس شامل توقف حملات اسرائیلی به ملت فلسطین و التزام (رژیم) اشغالگر به اجرایی کردن توافق‌های مربوط به کاستن از محاصره غزه از جمله بازگشایی معابر است.

رسانه‌های عربی و اسرائیلی گزارش دادند، مصر و قطر در این پرونده میانجی‌گری و از طریق سازمان ملل پیشنهادی به طرف اسرائیلی ارائه کرده‌اند که منجر به آتش‌بس فوری در نوار غزه شده است.

روزنامه «هاآرتص» به نقل از منابع دیپلماتیک نیز تأیید کرد، سازمان ملل با همکاری قطر و مصر این پیشنهاد را به رژیم صهیونیستی داده است.


  خبرگزاری افغان ایرکا

• اخبار مرتبط:

• نظر شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری افغان ايرکا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی و پشتو یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد