Share/Save/Bookmark

کد مطلب :72322
تاریخ انتشار : چهار شنبه 8 جوزا 1398 ساعت : 11:31:59
روز قدس، روز وحدت جهان اسلام است

كاركردهای چندگانه ابتكار امام خمينی(ره) در نامگذاری روز قدس

روز قدس... اين نامگذاري بود كه امام خمینی(ره) يك سال پس از پيروزي انقلاب اسلامي ایران، انجام داد تا همگان در آخرين جمعه ماه مبارك رمضان براي دفاع از آرمان فلسطين گرد هم بيايند و فرياد آزادي فلسطين سر دهند. حركتي كه مي‌توان آن را يك ابتكار سياسي ناميد كه نه فقط منجر به پاسداشت آرمان فلسطين در جامعه اسلامي شد، بلكه ابعادي عميق‌تر از اين حركت را در خود جاي داده و منجر به ايجاد وحدت و اتحاد ميان مسلمانان خواهد شد.

نگاهي به پيام امام خميني(ره) در تبيين نامگذاري اين روز نيز مؤيد همين مطلب است كه بنيانگذار جمهوري اسلامي ايران، نگاهي فراتر از آرمان فلسطين در اين حوزه داشتند. امام خميني(ره) در پيام خود به صراحت فرموده‌اند: «روز قدس روزي نيست كه فقط اختصاص به قدس داشته باشد. روز مقابله مستضعفين با مستكبرين است. روز مقابله ملت‌هايي است كه زير فشار ظلم ‌امريكا و غيرامريكا بودند.»

حال درست پس از 36 سال از نامگذاري اين روز توسط بنيانگذار جمهوري اسلامي ايران و شكل‌گيري موج خشونت و افراطي‌گري در منطقه كه منجر به بروز برخي اختلافات ميان مسلمانان شده، مصاديق اين نامگذاري بيش از پيش هويدا شده‌است. بنابراين امسال همگان بر اين نكته تأكيد مي‌كنند كه اين روز تنها روزي براي حمايت و دادخواهي از آرمان فلسطين نيست، بلكه روزي براي ايجاد وحدت ميان مسلمانان و نشان دادن قدرت عزم و اراده امت واحده اسلام در مقابل دشمنان است.


راهبردي استراتژيك
پس از پيروزي انقلاب اسلامي، جمهوري اسلامي ايران بر اساس رويكرد راهبردي امام راحل و با اتكا به اصل ۱۵۴ قانون اساسي (مبني بر حمايت از نهضت‌هاي آزاديبخش جهان) به پشتيباني از آرمان فلسطين نخستين قبله‌گاه مسلمين پرداخت كه توسط اشغالگران صهيونيست غصب شده بود، از اين رو اسرائيل كه تا پيش از انقلاب اسلامي همپيمان استراتژيك ايران و رژيم پهلوي بود، به خاطر اين آرمانخواهي تبديل به دشمن شماره يك این کشور شد. در طول تمام سال‌هاي پس از انقلاب ایران اين رژيم جعلي تنها به دليل همين آرمانخواهي دست از دشمني خود با ايران برنداشت و حتي در برهه‌هاي زماني مختلف براي اثبات اين دشمني طرح‌هاي بسياري را براي زمينگير كردن نظام جمهوري اسلامي ایران اجرا كرد؛ طرح‌هايي كه تنها گوشه‌اي از آن مربوط به ترور دانشمندان هسته‌اي كشور مي‌شود.

اين در حالي بود كه جامعه جهاني رژيم‌صهيونيستي را به رسميت شناخته و حتي دولت‌هاي عربي كه از ديرباز درگير نزاع سختي با اين رژيم بودند، بر اساس فرمول «صلح در برابر زمين» گام در روند سازش و عادي‌سازي روابط با اين رژيم جعلي نهادند و ايران تنها كشوري در جهان نام گرفت كه مدال افتخار مبارزه با صهيونيست را بر سينه خود نهاده است، اما اين مبارزه براي آزادي قدس شريف به رغم دشمني‌ها و سنگ‌اندازي‌هاي اين رژيم و همپيمانانش هيچ‌گاه رو به افول ننهاد و با توجه به افزايش حجم جنايات رژيم‌صهيونيستي در سرزمين‌هاي اشغالي و ديگر كشورها، روز به روز فزون‌تر شد، از اين رو حضور هرساله مردم در راهپيمايي پرشكوه روز قدس نمادي بر ادامه مبارزه براي آزادي قدس شريف است و از ديگر سو مي‌تواند در تقويت مواضع فلسطينيان براي ادامه مبارزه مثمرثمر باشد.


تضعيف محور مقاومت
اما روز قدس امسال رنگ و بوي ديگري دارد؛ رنگ و بويي كه نشئت گرفته از مظلوميت‌هاي ملت يمن و سوريه است. دو كشوري كه مدت‌هاست زير آتش جنگ روز را به شب مي‌رسانند و هيچ نهاد بين‌المللي حاضر به مداخله در جنگ‌افروزي‌هاي غربي‌ها در اين دو كشور نيست.

جبهه غرب كه با شكل‌گيري موج بيداري اسلامي و فرو ريختن پايگاه‌هايش در كشورهاي خاورميانه دچار وحشت شده بود، نگراني ديگري نيز در خصوص موجوديت رژيم جعلي صهيونيستي پيدا كرد كه مبادا اين رژيم در محاصره كشورهاي مسلماني قرار بگيرد كه حاكماني مردمي در آنجا بر سر قدرت هستند. از اين رو غرب براي حفظ اين رژيم جعلي تمامي تلاش خود را به كار بست تا از طريق درگير كردن حكومت‌‌ كشورهاي محور مقاومت در جنگ، راه تنفسي را براي رژيم‌صهيونيستي ايجاد كند.


راهپيمايي روز قدس و افزايش قدرت بين‌المللي
تمامي اين مسائل در حالي است كه قرار‌گيري ایران در مسير مذاكرات هسته‌اي كه حالا به صدر اخبار تمام رسانه‌هاي دنيا تبديل شده، خود رنگ و بويي ديگر به راهپيمايي امسال روز قدس مي‌دهد. غربي‌ها در اين مدت تلاش زيادي كردند كه حضور ايران در مذاكرات را ناشي از تحريم‌ها و تهديدات نظامي معرفي كنند. بنابراين در روز قدس تمامي سران كشورهاي استعماري از طريق رسانه‌ها چشم‌انتظار نشسته‌اند تا از طريق تحليل حضور مردم ميزان پايبندي آنان به نظام جمهوري اسلامي ایران را بار ديگر محك بزنند.

اينها تمامي زواياي پيدا و پنهان كاركردهاي روز جهاني قدس است؛ روزي كه وحدت را براي مسلمانان دنيا، پيروزي را براي ملت سوريه و يمن، آزادي را براي فلسطينيان و اقتدار داخلي را براي ایران و سایر ملتهای آزادی خواه جهان به دنبال خواهد داشت.


  جعفر تكبيري

• اخبار مرتبط:

• نظر شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری افغان ايرکا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی و پشتو یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد