Share/Save/Bookmark

کد مطلب :72333
تاریخ انتشار : پنج شنبه 9 جوزا 1398 ساعت : 10:46:18

خیانت سران مرتجع عرب در قبال قدس در معامله قرن کاملاً آشکار است

عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی تصریح کرد: بی شک تنها راه آزادی قدس شریف، پایمردی در راه مقاومت در برابر استکبار و صهیونیسم بین الملل است.

حجت الاسلام و المسلمین محمد ملک‌زاده، با اشاره به اهمیت روز جهانی قدس در عرصه های بین المللی اظهار داشت: اعلام آخرین جمعه ماه مبارک رمضان به عنوان روز جهانی قدس از سوی بنیانگذار کبیر جمهوری اسلامی ایران، حضرت امام خمینی(ره) یک تصمیم بزرگ تاریخی بود که در راستای وحدت مسلمین برای آزادی قدس شریف از چنگال صهیونیسم غاصب اتخاذ گردید

وی افزود: اهمیت موضوع فلسطین و قدس شریف برای مسلمین تنها در نخستین قبله گاه مسلمانان خلاصه نمی‌شود، بلکه روز قدس روز فریاد مظلومان بر سر ظالمان تاریخ ، روز بیداری مسلمین و روز مقاومت اسلامی و اتحاد و یکپارچگی مسلمانان در برابر دشمنان اسلام و استکبار جهانی است.

وی اضافه کرد: از این رو مقاومت در برابر رژیم صهیونیستی برای آزادی قدس شریف فقط به ساکنان مسلمان فلسطین مربوط نمی‌شود بلکه مسئولیت آن متوجه همه مسلمانان و دارای پشتوانه دینی، تاریخی و سیاسی است.


مبارزه با اشغالگران صهیونیست، مبنای قرآنی دارد
عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی همچنین با تاکید بر این که مبارزه با اشغالگران سرزمین‌های اسلامی دارای یک مبنای مستحکم قرآنی است، ابراز داشت: قرآن کریم در آیه نهم سوره ممتحنه ضمن نهی دوستی مسلمانان با کفار حربی می‌فرماید: "خداوند شما را از دوستی و رابطه با کسانی نهی می‌کند که در امر دین با شما پیکار کردند و شما را از خانه هایتان بیرون راندند یا به بیرون‌راندن شما کمک کردند و هر کس با آنان رابطه دوستی داشته باشد ظالم و ستمگر است."

وی افزود: امروز رژیم صهیونیستی که مسلمانان را از بخشی از سرزمین‌های اسلامی اخراج و سرزمین اسلامی فلسطین را اشغال کرده‌ مصداق بارز این آیه شریفه است ، لذا وظیفه همه مسلمانان در برابر این رژیم غاصب، قطع رابطه و مبارزه برای آزادی قدس شریف است.

این محقق و پژوهشگر حوزوی همچنین گفت: بر همین اساس ملت‌های آزاده بر آزادی قدس شریف و مبارزه با اسرائیل غاصب اصرار می‌ورزد و از آن سو ، سران مرتجع عرب نیز که امروز برای خشنودی آمریکا دم از صلح و برقراری رابطه با رژیم غاصب صهیونیستی می‌زنند به مصداق این آیه شریفه، خود در جبهه ظالمان و ستمگران قرار می‌گیرند.

پیشینه تاریخی و سیاسی سرزمین فلسطین
وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به پیشینه تاریخی و سیاسی سرزمین فلسطین اظهار داشت: به لحاظ تاریخی قدس شریف نخستین قبله گاه مسلمین است و از گذشته‌های دور مسلمانان در این سرزمین سکونت داشته‌اند. در اواخر قرن نوزدهم میلادی تئودور هرتزل با حمایت انگلیس، صهیونیسم را که برگرفته از نام کوهی در بیت المقدس است و مقبره حضرت داود(ع) و مقام حضرت سلیمان(ع) نیز در این کوه قرار دارد به عنوان گروه سیاسی تاسیس کرد.

وی افزود: او در این زمان این عقیده خرافی را رواج داد که در آخرالزمان همه یهودیان به صهیون برمی‌گردند و تشکیل دولت می‌دهند، لذا وی یهودیان را تشویق کرد به فلسطین آمده و اقدام به خرید زمین نمایند و با حمایت انگلیس و قدرت های سلطه گر، یهودیان از مناطق مختلف جهان با هدف تصاحب سرزمین مسلمانان به فلسطین سرازیر شدند.


نقش کلیدی انگلیسی ها در جنایات صهیونیست ها
حجت الاسلام و المسلمین ملک زاده همچنین گفت: این اتفاقات در حالی به وقوع می‌پیوست که در آن زمان فلسطین به عنوان مستعمره زیر سلطه انگلیسی‌ها قرار داشت، انگلیسی‌ها که دشمنی دیرینه‌ای با مسلمانان داشتند در سال ۱۹۱۷ میلادی و اوایل جنگ جهانی اول، طی اعلامیه‌ای حق یهودیان را برای تشکیل دولت در فلسطین به رسمیت شناختند؛ در سال ۱۹۴۷ میلادی نیز سازمان ملل با حمایت قدرتهای استعماری این حق را به صهیونیست‌ها داد تا دولت جدید در فلسطین تأسیس کنند و در سال ۱۹۴۸ صهیونیست‌ها دولت مستقل یهود را اعلام کردند.

وی اضافه کرد: با تمام این احوال، یهودیان تا سال ۱۹۴۸، به رغم تلاش‌های فراوان و حمایت قدرت های استعمارگر تنها موفق شده بودند پنج درصد از سرزمین فلسطین را خریداری کنند، اما پس از اعلام دولت یهود که با حمله وحشیانه به مسلمانان و کشتار آنان همراه بود، صهیونیست ها به یکباره ۷۷ درصد سرزمین فلسطین را به زور تصاحب نمودند؛ مردمان ساکن این سرزمین را به طرز وحشیانه ای قتل عام نموده و جمع کثیری را نیز آواره نمودند، به طوری که هم اکنون حدود ۵ میلیون فلسطینی آواره در جهان وجود دارد و برخی هم در اردوگاه‌ها زندگی می‌کنند.


خیانت سران مرتجع عربی در معامله قرن
عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی همچنین بیان داشت: یهودیان حتی به فلسطینیان ساکن اردوگاهها در سوریه، اردن و مناطق دیگر هم رحم نکردند و کشتار عظیمی در آنجا به راه انداختند. سران عرب در ابتدا از فلسطینیان حمایت کردند اما هیچ گاه به طور جدی از حقوق فلسطینیان دفاع نکردند و لذا در جنگ با اسرائیل نیز فوراً شکست خوردند و در نهایت تصمیم به صلح گرفتند.

وی تصریح کرد: واقعیت آن است که سران مرتجع عرب همواره وابسته به قدرت های استکباری بوده‌اند لذا هیچ گاه انگیزه جدی برای دفاع از حقوق مردم فلسطین نشان نداده‌اند بلکه هم اکنون نیز در خیانت بزرگ قرن با آمریکا همکاری می‌کنند تا بیت المقدس پایتخت اسرائیل شود و به این وسیله و تحت عنوان معامله قرن ، مانع از بازگشت پناهندگان به سرزمین فلسطین شوند.

وی افزود: در این شرایط، باید از حقوق مردم فلسطین دفاع کرد؛ زیرا مسئله فلسطین را یک مسئله اسلامی و قرآنی می‌داند نه دعوای عربی-یهودی،  لذا ما همواره باید به مخالفت با رژیم اشغالگر قدس به پا خیزیم و اعلام کنیم که تکلیف فلسطین باید توسط فلسطینی‌ها تعیین شود؛ در واقع فلسطینی‌های آواره باید بتوانند به کشور خود بازگردند و انتخابات آزاد انجام شود و خود مردم فلسطین برای سرنوشت کشور خود تصمیم بگیرند.

وی در خاتمه افزود: به حول و قوه الهی امروز طلیعه پیروزی و آزادی قدس شریف به دنبال مقاومت در برابر تجاوز و اشغالگری آشکار شده به شرط آن که این مقاومت استمرار یابد و آزادی قدس شریف به عنوان مساله اول جهان اسلام و به نماد وحدت همه مسلمانان تبدیل شود.


  خبرگزاری افغان ایرکا

• اخبار مرتبط:

• نظر شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری افغان ايرکا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی و پشتو یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد