Share/Save/Bookmark

کد مطلب :73821
تاریخ انتشار : شنبه 2 سنبله 1398 ساعت : 16:54:43

همسر ایمن الظواهری در پاکستان بازداشت شد

شبکه القاعده، نیروهای پاکستانی را متهم به بازداشت همسر ایمن الظواهری رهبر این شبکه و دو خانوادۀ دیگر اعضای کشته شده همین گروه کرده‌است.

رهبری القاعده  در اعلامیۀ گفت: "نیروهای پاکستانی حدود یکسال پیش، زمانی همسر ایمن الظواهری و چندین تن دیگر را دستگیر کردند که این‌ها به سبب حملات هوایی بر منطقه وزیرستان در سرحد با افغانستان محل را ترک می‌کردند."

در اعلامیۀ القاعده آمده‌است که این گروه، حکومت پاکستان و اردوی  این کشور و باداران امریکایی شانرا مسئول این جنایات می‌داند.

پاکستان تا کنون در این مورد چیزی نگفته بود.

ایمن الظواهری رهبر القاعده که خود مصری است، به دنبال کشته شدن اسامه بن لادن رهبر پیشین شبکه القاعده در سال ۲۰۱۱ رهبر این گروه شد.

گمان می‌رود الظواهری در مناطق سرحدی میان افغانستان و پاکستان مخفی باشد.

اسامه بن لادن که خودش اهل عربستان سعودی و مربوط یک خانوادۀ متمول این کشور بود، رهبر و بنیانگذار شبکه القاعده بوده و در دوران جهاد افغانستان در دهه ۱۹۸۰ علیه نیروهای اتحاد شوروی سابق در کنار مجاهدین می‌جنگید. وی در دوران حاکمیت طالبان در افغانستان زندگی می‌کرد.

بعد از آنکه شبکه القاعده مسئول حملات خونین تروریستی یازدهم سپتمبر سال ۲۰۰۱ در ایالات متحده شناخته شد و جنگ امریکا علیه تروریزم در افغانستان آغاز شد، بن لادن ناپدید شده و در خفا به سر می‌بُرد.

با آن که پاکستان شریک عمده امریکا در جنگ علیه تروریزم چندین سال از حضور بن لادن در این کشور انکار می‌کرد، ولی وی در ماه می سال ۲۰۱۱ در ایبت آباد پاکستان در نزدیکی اسلام آباد توسط نیروهای خاص امریکایی کشته شد.


  خبرگزاری افغان ایرکا

• اخبار مرتبط:

• نظر شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری افغان ايرکا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی و پشتو یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد