Share/Save/Bookmark

کد مطلب :73857
تاریخ انتشار : دوشنبه 4 سنبله 1398 ساعت : 18:12:25

واکنش مجری الجزیره به تحلیلگر سعودی: مکه را به صاحبانش بازگردانید

 مجری فلسطینی الجزیره در واکنش به یادداشت تحلیلگر سعودی که خواستار ایجاد کشور فلسطین در اردن شده بود، از آل سعود خواست حکومت در حجاز و مکه را به صاحبانش بازگردانند.

یادداشت یکی از تحلیلگران عربستان سعودی در روزنامه صهیونیستی که طی آن، خواهان عادی‌سازی روابط بین کشورهای عربی و رژیم صهیونیستی و تشکیل کشور فلسطین در مرزهای اردن شده بود، واکنش و انتقاد کاربران فضای مجازی را در پی داشت.

«عبدالحمید الغبین» طی یادداشتی که در روزنامه «اسرائیل هیوم» نوشته بود، در پاسخ به این سؤال که فلسطینی‌ها کجا باید مستقر شوند، نوشته بود: «اردن ۷۸ درصد مساحت فلسطین تاریخی را در بر گرفته و ۸۰ درصد مردم این کشور در اصل فلسطینی هستند، اما شاه اردن این مسأله را نمی‌پذیرد هر چند جهان در نهایت اردن را به عنوان یک کشوری فلسطینی به رسمیت خواهد شناخت و اردن وطن رسمی فلسطینی‌ها خواهد شد».

در واکنش به یادداشت این نویسنده سعودی، «جمال ریان»، از مجریان معروف شبکه قطری الجزیره که خود نیز فلسطینی است، نوشت که مکه باید به «هاشمی‌ها»، کسانی که نسلشان به پیامبر اکرم (ص) می‌رسد، بازگردانده شود.

او نوشت: «من به‌طور جدی خواهان این هستم که مکه به "شریف‌های هاشمی" بازگردانده شود؛ باید "عبدالله دوم"، پادشاه اردن شریف مکه شود؛ چرا که حق هاشمی‌ها در حکومت بر حجاز از گذشته بوده و هرچقدر هم زمان بگذرد ماندگار خواهد بود».

«أشراف هاشمی» در کشورهای عربی به خاندان هاشمی حجاز اطلاق می‌شود. از شخصیت‌های معروف این سلسله، «شریف حسین»، شریف مکه و حاکم حجاز بود. شریف حسین توانست با کمک انگلیس علیه حکومت امپراتوری عثمانی قیام کند و توانست کشورهای عربی را زیر سلطه خود دربیاورد.

شریف حسین پس از آن، خود را «حاکم و خلیفه مسلمانان» دانست. با این حال حکومت او دوام چندانی نداشت و آل سعود با حمایت کشورهای خارجی، حکومت او را ساقط کرد.

به رغم سقوط حکومت شریف حسین در حجاز به دست آل سعود، پسران او با حمایت انگلیسی‌ها، دولت‌های جدیدی را در عراق و اردن پایه‌ریزی نمودند. کشور عراق به «فیصل اول» معروف به ملک فیصل و کشور اردن به «عبدالله اول» که از فرزندان شریف حسین بودند، سپرده شد و شریف حسین، جد سوم پادشاه فعلی اردن است.


  فارس

• اخبار مرتبط:

• نظر شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری افغان ايرکا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی و پشتو یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد