Share/Save/Bookmark

کد مطلب :74326
تاریخ انتشار : شنبه 30 سنبله 1398 ساعت : 14:06:09

وزارت خارجه پاکستان: «دیورند» مرز رسمی افغانستان و پاکستان است

وزارت خارجه پاکستان اعلام کرده است که «دیورند» مرز رسمی افغانستان و پاکستان است که طبق قوانین بین‌المللی به رسمیت شناخته شده است.

جنجال‌ها در مورد رسمی و غیررسمی بودن دیورند پس از گشایش فعالیت ۲۴ ساعته بندر تورخم بالا گرفت.

این بندر روز چهارشنبه گذشته به صورت ۲۴ ساعته با حضور عمران‌خان، نخست‌وزیر پاکستان و مقام‌های افغانستان گشایش یافت. این بندر پیش‌تر تنها در ساعات رسمی به روی تردد باز بود.

در لوحه‌ای که به همین مناسبت تهیه شده بود، از بندر تورخم به عنوان مرز رسمی میان افغانستان و پاکستان یاد شده است. این موضوع سبب واکنش‌های زیادی در میان شهروندان و حتا سیاست‌مداران افغانستان شد.

به دنبال آن، وزارت امور خارجه ضمن استقبال از گشایش ۲۴ ساعته تردد کالاهای تجارتی از بندر تورخم، اعلام کرد که افغانستان خط دیورند را به عنوان مرز رسمی‌اش با پاکستان به رسیمت نمی‌شناسد. وزارت امور خارجه در اعلامیه‌ای که شام روز پنج‌شنبه منتشر کرد، گفته است: «با استقبال از عملی شدن تعهد جمهوری اسلامی پاکستان از سوی دولت آن کشور برای ۲۴ ساعته شدن عبور و مرور در این گذرگاه[تورخم]، بر موضع همیشه‌گی دولت جمهوری اسلامی افغانستان مبنی بر به رسمیت نشناختن خط دیورند به عنوان مرز رسمی میان دو کشور، تأکید می‌کند.»

اما وزارت خارجه پاکستان این اظهارات را غیرمسوولانه خوانده و گفته است نشر این گونه اعلامیه‌ها اراده برای تأمین صلح و همکاری میان دو کشور را تضعیف می‌کند.
ارگ ریاست جمهوری نیز به دنبال واکنش‌هایی که در پیوند به رسمی و غیررسمی بودن دیورند شکل گرفت، اعلام کرد که صلاحیت تصمیم‌گیری در مورد خط دیورند از آن مردم افغانستان است و دیگران صلاحیت تصمیم‌گیری در این مورد را ندارند.

صدیق صدیقی، سخنگوی ریاست جمهوری روز پنج‌شنبه، بیست‌وهشتم سنبله در یک نشست خبری اعلام کرد که حکومت و دولت افغانستان صلاحیت تصمیم‌گیری در مورد خط دیورند را ندارند و به همین دلیل باید مردم درباره آن تصمیم بگیرند.

خط دیورند که افغانستان آن را به عنوان مرز مشترکش با پاکستان به رسمیت نمی‌شناسد، همواره به عنوان یک مجادله تاریخی میان دو کشور مطرح بوده است. تاکنون این موضوع میان دو کشور حل نشده است و در داخل افغانستان نیز دیدگاه‌های متفاوت در قبال آن وجود دارد. اما هر حکومتی که در کابل تشکیل شده است، تصمیم‌گیری در مورد خط دیورند را از صلاحیت‌های خودش ندانسته است.


  خبرگزاری افغان ایرکا

• اخبار مرتبط:

• نظر شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری افغان ايرکا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی و پشتو یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد
اوغان کش
شنبه 30 سنبله 1398
دیورند مرز رسمیست وسلام
باشد که بخشی از اوغان ها ان طرف مرز گم شوند از شرشان خلاص شویم
همچنین کشور خراسان امادگی دارد بخش باقیمانده افغانها را تحویل پاکستان دهد