Share/Save/Bookmark

کد مطلب :76599
تاریخ انتشار : چهار شنبه 9 دلو 1398 ساعت : 10:36:19

پاکستان «گذرگاه تورخم» را به روی مسافران مسدود کرد

مقام‌های محلی در ولایت ننگرهار از مسدود شدن گذرگاه مرزی تورخم در این ولایت خبر داده می‌گویند که پاکستانی‌ها به بهانه‌ای «دلایل امنیتی»، این گذرگاه را مسدود ساخته‌اند.

عطاء الله خوگیانی؛ سخنگوی والی ننگرهار به خبرنگار آوا گفت که پاکستان صبح روز چهارشنبه (9 دلو) دروازه‌ی تورخم را به‌روی وسایط و مسافران مسدود ساخته است.

او اضافه کرد که گفت‌وگو با مقام‌های پاکستانی برای بازگشایی این گذرگاه آغاز شده است.

گذرگاه تورخم یکی از مهمترین مسیر تجاری در شرق کشور محسوب می‌شود که روزانه هزاران تن به هدف رفت‌وآمد به پاکستان و آوردن کالاهای تجاری خود از آن استفاده می‌کنند.

این گذرگاه در چند سال پسین هر از گاهی به دنبال کشیدگی‌های سیاسی میان افغانستان و پاکستان مسدود می‌شد که منجر به کاهش داد و ستد تجارتی میان دو کشور نیز شده است.

این گذرگاه این‌بار درحالی به‌روی مسافران مسدود شده است که اخیرا رییس‌جمهور غنی از بازداشت «منظور پشتین» رهبر تحفظ پشتون‌های پاکستان از سوی پُلیس این کشور ابراز نگرانی کرده و خواستار رهایی فوری او شده بود.

به دنبال آن، وزارت خارجه‌ی پاکستان این اظهارات غنی را مداخله‌ی آشکار در امور داخلی پاکستان خواند و گفت که چنین اظهاراتی برای تقویت روابط همسایگی خوب بین افغانستان و پاکستان سودمند نیست.

درهمین حال تاجران کشور با بیان‌اینکه مسدود شدن گذرگاه تورخم آنان را میلیون‌ها افغانی متضرر می‌سازد، می‌گویند که حکومت افغانستان هرچه زودتر برای بازگشایی این گذرگاه اقدام کند.

تاجران ملی می گویند که مسدود شدن گذرگاه مرزی تورخم، میلیون‌ها افغانی آنان را خساره‌مند می‌سازد و باید حکومت افغانستان برای بازگشایی آن وارد گفت‌وگو با جانب پاکستانی شود.

او اضافه کرد که هم‌اکنون صدها کانتینر اموال تاجران در مرز‌ها و خاک پاکستان متوقف شده‌اند که تاجران بابت آن روزانه میلیون‌ها افغانی خساره مند می‌شوند.

او گفت که میوه تازه و سبزیجات که قسمت عمده محمولات کانتینر‌ها را تشکیل می‌داد فاسد خواهند شد که تاجران افغانی از این ناحیه متقبل خسارات هنگفتی می‌شوند.


  خبرگزاری افغان ایرکا

• اخبار مرتبط:

• نظر شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری افغان ايرکا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی و پشتو یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد