Share/Save/Bookmark

کد مطلب :78761
تاریخ انتشار : جمعه 26 ثور 1399 ساعت : 02:45:02

چرا آمريكا از رژيم صهيونيستي حمايت مي‎كند؟

هدف ايالات متحده آمريكا در تقويت و حمايت از رژيم صهيونيستي، به نقش حياتي و جايگاه ويژه‎اي مربوط است كه اين رژيم در استراتژي آمريكا دارد.


الف). اهميت اسرائيل در استراتژي آمريكا: اين موضوع را در چند محور می‌توان ارزیابی کرد:
1. اسرائيل عامل تفرقه و سركوب نهضت‌هاي رهايي‌بخش منطقه است. بي‌ترديد حفظ امنيت اسرائيل هرگز نمي‎توانسته تنها هدف روابط ويژه ميان آمريكا و اسرائيل باشد؛ چرا كه در غيراين صورت آمريكا مي‎توانست به تلاش براي حفظ توازن نظامي و استراتژيك ميان اسرائيل از يك سو و مجموعه كشورهاي عربي از سوي ديگر بسنده كند. اين در حالي است كه دولت‌هاي مختلف در آمريكا از هر دو حزب (جمهوري خواه و دمكرات)، همواره اتفاق نظر دارند كه اسرائيل بايد نسبت به كشورهاي عربي از برتري كيفي در فناوري نظامي برخوردار باشد. در واقع وراي امنيت اسرائيل، مي‎بايست علت مهم‎تري براي حمايت‎هاي گسترده آمريكا از اسرائيل، در نقشي كه اسرائيل همواره براي آمريكا در منطقه ايفاء مي‎كند، وجود داشته باشد. اسرائيل در دهه‎هاي گذشته توانست با موفقيت، مانع پيروزي نهضت‎هاي راديكالي و ناسيوناليست‎ عربي در كشور لبنان،‌ اردن، فلسطين و يمن شود و سوريه كه همواره متحد شوروي بود را مهار كند.

2. اسرائيل، مهم‌ترین پايگاه نظامي آمريكا در خاورميانه به شمار مي‎رود؛ آنچنانکه «اس ابراموف» از رهبران حزب ليبرال اسرائيل گفته است: اسرائيل فقط براي دفاع از خودش جنگ نمي‎كند؛ بلكه براي منافع حياتي غرب نيز مي‎جنگد و سربازان اسرائيلي، ايالات متحده را از اعزام قواي نظامي به كانال سوئز بي‌نياز كرده‎اند![1]

3. اسرائیل منبع جمع‌آوري اطلاعات استراتژيك و مكان مناسبي براي آزمايش سلاحها و تجهيزات آمريكا به علاوه آزمون دكترين‌هاي نظامي ارتش آمريكا و براي انطباق آن‌ها در شرايط مختلف است.

4. اسرائیل عامل ايجاد ناامني در منطقه و ايجاد زمينه مسابقه تسليحاتي ناشي از آن است.


ب) نقش لابي يهودي و طرفداران غيريهودي اسرائيل در آمريكا:
با وجودي كه تخمين زده مي‎شود يهوديان امريكا حدود 5/5 تا 5/8 ميليون نفر باشند و به عبارت ديگر تنها 2 درصد از جمعيّت ايالت متحده را تشكيل مي‌دهند و اكثر آن‌ها در اواخر قرن 19 و اوايل قرن 20 وارد ايالات متحده شده‎اند[2]امّا داراي قدرت بالايي در تأثيرگذاري بر افكار عمومي و سياست‌هاي دولت آمريكا هستند.
براي توضيح بيش‌تر دربارة علت تأثيرگذاري بالاي يهودیان بر سياست‎هاي دولت آمريكا لازم است به نكات ديگري هم اشاره نمائيم:


1. يهوديان ثروتمندترين اقليت آمريكا و جهان‌اند
يهود از جمله ثروتمندترين اقليت‎هاي جهان است كه بخش عمده مراكز اقتصادي و تجاري آمريكا را در اختیار دارند. به گفته (هنري فورد) رئيس كارخانه ماشين سازي فورد، معمولاً سينماها، تئاترها، تجارت شكر، كمپاني‌هاي نفتي، تجارت گندم و تنباكو، پنبه، فولاد، 50 درصد از تجارت گوشت و مواد پروتئيني و بيش از 70 درصد تجارت كفش، صنايع چرم و اغلب صنايع مهم، ادوات موسيقي، جواهرات، وسائل الكترونيك، ماشين آلات، صنايع نظامي، بانك‌ها و صندوق‌هاي وام جهاني و … در انحصار سرمايه‌داران يهودي است.[3]


2. قدرت سياسي يهود
شايد در وهله اول اين نكته به ذهن بيايد كه چگونه سياستمداران كشور قدرتمندي چون امريكا مي‎توانند از يك اقليت كوچك يهودي متأثر شوند؟ در اين زمينه لازم به ذكر است كه در ايالات متحده رأي يهوديان ساكن در ايالات متحده مي‎تواند تعيين كننده باشد؛ با توجه به اينكه اكثريت جمعيت يهوديان امريكا از نظر سواد و تحصيل در سطوح بالاييقرار دارند، ميزان مشاركت در انتخابات نيز در آن‌ها بالا است و به 92 درصد مي‎رسد؛ در حالي كه ميزان مشاركت عموم آمريكاییان در انتخابات 52 درصد است و در چنين نسبتي، ميانگين درصد موفقيت نامزد مورد حمایت یهودیان را بالا می‌برد.

در سيستم انتخاباتي رياست جمهوري آمريكا هركس در ايالت خود به پيروزي برسد، حتي اگر اين نسبت پايين باشد، بر تمام آراي انتخاباتي ايالت دست مي‌يابد. چون هرايالت داراي كرسي‌هايي است كه با توجه به جمعيت آن ايالت تعداد آن در مجلس مشخص و تعيين مي‎شود. يهوديان معمولا در ايالت‌هاي پرجمعيت‌تر و مهم‎تر تمرکز، مثل نيويورك، فلوريدا و كاليفورنيا سکونت دارند و كافي است به كانديداي خاصی رأي دهند و تضمين كنندة پيروزي كانديداي خاصي در انتخابات ايالتي باشند تا وي تمام كرسي‎هاي ايالت را از آن خود کند. به همين علت آراي يهودیان براي همه كانديداها، حساس و مهم تلقی مي‎شود.


3. قدرت تبليغاتي و علمي يهود
لابي يهودي ـ صهيونيستي حضور اطلاعاتي و تبليغاتي بسيار قدرتمندي در بسياري از دستگاه‎هاي اطلاعاتي و تبليغاتي آمريكا دارد. رسانه‌های مهم امزیکا معمولا یا در مالکیت و یا زیر نفوذ شدید یهودیان قرار دارد. اين موضوع عملاً در سه شبكه تلویزيوني «اي بي سي» (ABC) «ان بي سي» (NBC) و سي بي سي (CBC)‌‌‌‌ و مهم‎ترين شبكه‎هاي سينمايي آمريكا مانند: «فوكس»، «يارا مونت» و «يونيورسال» قابل ملاحظه است. غیر از این در ايالت متحده حدود 750 روزنامه و 670 هفته نامه چاپ مي‎شود كه لابي يهودي - صهيونيستي در مهم‌ترين آن‌ها نفوذ داشته و يا آن را در مالکیت خود دارد. از جمله اين روزنامه‌‎ها مي‎توان به «وال استريت ژورنال» «ديلي نيوز» «نيويورك تايمز» و «واشنگتن پست» اشاره كرد. افزون بر اين یهودیان در دو هفته‌نامه مهم و معتبر آمريكا و جهان، يعني تايمز و نيوزويك نيز نفوذ دارند.[4]بي‌شك اين دستگاه‌هاي تبليغاتي، اطلاعاتي نفوذ بسيار زيادي به ويژه در سيستم حكومتي ليبرالي و دمكراتيك غرب دارند و از آزادي‎هاي بسيار موجود براي توجيه افكار عمومي و ادامة فشار و رسواسازي و انتشار فضاحت‎هاي كساني كه منافع‌شان را برآورده نمي‎كنند، استفاده مي‎كنند و داراي تأثير قدرتمندی در میان دولتمردان و سياستمداران آمریکایی‌اند.

علاوه بر اين، يهودیان حضور علمي و فرهنگي گسترده‎اي در مراکز علمی دارند، حضوری که بسيار بيش‌تر از نسبت جمعيتی آن‌ها به همه مردم آمریکا است. عموم يهوديان آمريكایی داراي تحصيلات دانشگاهي‌اند. در تحقيقي كه پرفسور «روبين اشتاين» انجام داد، مشخص شد که از ميان مديران و رؤساي مراكز و سازمان‎هاي تبليغاتي و اطلاعاتي، درصد حضور يهودیان در رده‎هاي بالاي مدیریتی به 8 / 25 درصد مي‎رسد.

همچنین از ميان 172 تن از چهره‎هاي بارز فرهنگي جامعة آمريكا 77 تن يهودي‌اند. (45 درصد) اين نسبت در ميان انديشمندان علوم اجتماعي بيش‌تر بوده و به 56 درصد و در ميان دانشمندان علوم انساني به 61 درصد مي‎رسد. تمام اين شخصیت‌ها در توجيه فرهنگ و افكار عمومي و شيوه‎هاي تدريس و آموزشي آمریکا حضور فعال و مؤثری دارند.[5]

خلاصه اينكه اگر بخواهيم به علل كمك‎هاي آمريكا به رژيم صهيونيستي اشاره كنيم، مي‎توانيم از دلائلي چون ايجاد مسابقة تسليحاتي در منطقه و فروش تسليحات، ايجاد امكانات لازم برای مداخله در امور منطقه با كمك آن رژيم، استفاده از صهيونيست‎ها در راستاي حضور آمريكا در منطقه و نزديك شدن به منابع نفتي، اجراي سياست سد نفوذ در مقابل شوروي سابق، استفاده از صهيونيست‎ها به عنوان حافظ منافع آمريكا در منطقه و اجراي سياست‎هاي امنيتي و نظامي آمريكا در منطقه و ... نام برد.پی‌نوشت‌ها:
[1] . حقايقي درباره صهيونيسم، رمان برودسكي، ترجمه احمد آبادي، ص 37، انتشارات كتيبه، تهران، 1358.
[2] . به نقل از سايت موعود: www.mouood.com
[3] . اسرائيل فاشيسم جديد، وزيري كرماني، ص 66.
[4] . اسرائيل فاشيسم جديد، ص 67.
[5] . ماهنامه موعود، ‌شماره 58، همان.


  خبرگزاری افغان ایرکا

• اخبار مرتبط:

• نظر شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری افغان ايرکا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی و پشتو یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد