Share/Save/Bookmark

کد مطلب :78851
تاریخ انتشار : دوشنبه 29 ثور 1399 ساعت : 20:15:34

فلسطینیان و سال‌های دراز درد و رنج؛ امروز ملت افغانستان نیز مانند ملت مظلوم فلسطین قربانی جنایت است‌

غلامرضا سادات|با گذشت هفتاد سال از اشغالگری و جنایت مستقیم رژیم صهیونیستی بر ضد ملت مظلوم فلسطین، هنوز روزنه‌ی روشنی بر قطع این جنایات وجود نداشته و اسرائیل وقیحانه به قتل و کشتار و غصب سرزمین‌ها ادامه می‌دهد.

اسرائیل همچنان غاصبانه و در سایه‌ی سکوت معنادار سازمان‌های مدعی حقوق بشری و مجامع بین‌المللی، با پشتیبانی امریکا، همه روزه اراضی جدیدی از سرزمین‌های اشغالی را تصرف کرده و دست به کشتار و قتل‌عام هدفمند مردم بی‌دفاع فلسطین می‌زند.

روند جنایتی که دهه‌هاست صهونیست‌ها علیه فلسطینیان اجرا و اعمال می‌کنند، از بدترین و فاجعه‌بارترین تراژیدی‌های اسفناک قرون پسین است که کماکان ادامه دارد.

امروزه مردمان مظلوم سراسر سرزمین‌های اشغالی، و بیشتر کرانه باختری و غزه، سخت‌ترین شرایط انسانی-اجتماعی و اقتصادی را تجربه می‌کنند.

امیدها هرچند با تأسیس نهضت مقاومت فلسطین بعد از کش و قوس‌ها در اوایل امیدوارکننده بود، اما شکست سران حکام کشورهای عربی بعد از وقایع سال‌های ۶۷ و ۷۳ و معاملات ننگین آنها در برقراری ارتباط، و نهایت شناخت کشور رژیم صهیونستی، روزنه‌های اتحاد و امید مقاومت تا پیروزی را بشدت تضعیف کرد. مضاعف بر آن کرنش‌ها و عقب‌نشینی‌های ننگین کشورهای عرب منطقه، و تضعیف و انشقاق نهضت تازه‌تأسیس مقاومت در قالب مذاکره و معامله، سختی‌ها را روز بروز بر مردم مظلوم فلسطین بیشتر نمود.

از طرفی هم کشورهای غربی و اخصأ امریکا در طول این سال‌ها و به بهانه‌ی مذاکره و معامله، و در حمایت همه‌جانبه از رژیم اسرائیل به اشغال سرزمین‌ها و قتل کشتار مردم بی‌گناه کمک کرده است.

امروز با توجه به مسایل و مشکلات و موانع، از نظر اقتصادی مردمان فلسطین در وضعیتی وخیم، و در بدترین حالت ممکن قرار دارند. محاصره زمینی، هوایی و دریایی سرزمین‌های اشغالی (کرانه باختری و غزه) توسط رژیم صهیونیستی بر شدتِ فقر و بیچارگی مردمان این سرزمین‌ها افزوده است.

با وجود اینکه وضعیت فلسطین رقت‌بار و سخت است، اما همسایگان ثروتمند عرب منطقه با حاکمان مستبدشان مصروف زد و بندها و معاملات بزرگ نفتی در ازای سلاح برای قتل و کشتار ملت‌های مظلوم و خودی‌شان هستند.

وضعیت اجتماعی و انسانی سرزمین‌های اشغالی نیز به شدت لرزان و آسیب‌پذیر است. فضای جنگ و بمباران، اشغال و کشتار مردم اعم از پیر و جوان و کودک و زن، و ترس و اضطراب ناشی از آن سالهاست که وضعیتی بشدت شکننده‌ را تحمیل نموده است.

امروزه مردم کشور ما درد و آوارگی مردم فلسطین را بیشتر و بهتر درک می‌کنند.

امروز ملت افغانستان نیز مانند ملت مظلوم فلسطین قربانی جنایت است‌ و هر دو ملت تجربه‌ی تلخ جنگ و کشتار و قتل‌عام را که سال‌هاست بر مردمان دو کشور و با توطئه استعمار و استکبار تحمیل شده تجربه می‌کنند.

دردمندتر از همه اینکه، جهان امروز و در قرن بیست و یکم، و در پرتو ادعای جهانی‌سازی و جهانی‌شدن، و تأمین عدالت و حقوق بشر و احقاق حقوق ملت‌ها، اما هنوز بحران فلسطین با همه‌ی بایسته‌ها خواسته‌های صلح و عدالت اجتماعی ضایع می‌شود که دردناک است.

حضور نامشروع و اقتدارگرایانه‌ی امریکا در گوشه گوشه‌ی جهان برای تثبیت هژمونی قدرت، و به قیمت فجایع، قتل و کشتار مردمان بی‌گناه، از آسیا تا افریقا و امریکای لاتین و خاورمیانه سراسر فاجعه‌بار است.

حمایت امریکا از حیات سیاسی اسرائیل و روایت یهودی تصرف سرزمین‌های خاورمیانه، (از نهر تا بحر) در سایه معامله و سکوت کشورهای معامله‌گر منطقه و سازمان پوشالی ملل متحد بصورت سازمان‌یافته به پیش می‌رود. و این روند نه تنها برای ملت‌های مستضعف و مظلومی نظیر فلسطین سخت و فاجعه‌بار است، که امنیت جهانی نیز تهدید می‌شود.

اما تا زمانی که مسأله‌ی قدس و فلسطین بشکل اساسی و اصولی حل نشده و به اشغال و غصب پایان داده نشود، نه تنها درد و رنج ملت مظلوم فلسطین پایان نمی‌یابد، که همچنان بحران از سرزمین‌های اسلامی و خاورمیانه رخت نمی‌بندد.

البته لازمه‌ی حل بحران فلسطین با توجه به فریبی که در قالب مذاکرات دهه‌ها است صورت گرفته و در تمام مراحل حق ملت فلسطین ضایع و غصب گردیده است؛ تنها در اتحاد و مقاومت تا پیروزی است!

وگرنه با معامله و مذاکره هفتاد سال است که فلسطنیان فریب خورده‌اند. و در این هفتاد سال، بیش از هفتاد درصد از سرزمین‌ها را از دست داده و در ادامه هم با طرح سخیف معامله‌ی قرن، عملا بخش‌های بیشتری از این سرزمین‌ها در معرض اشغال قرار گرفته است.


  خبرگزاری افغان ایرکا

• اخبار مرتبط:

• نظر شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری افغان ايرکا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی و پشتو یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد