Share/Save/Bookmark

کد مطلب :80147
تاریخ انتشار : شنبه 18 اسد 1399 ساعت : 09:54:02
سید حسن نصرالله:

انفجار بیروت به هیچ عنوان،ارتباطی به حزب‌الله ندارد/ هدف مواضع پیشدستانه، تحریک مردم لبنان علیه حزب الله است

 سید حسن نصرالله، دبیرکل حزب الله لبنان گفت: فاجعه انفجار بیروت، فاجعه ای بزرگ است و این حزب آماده کمک به دولت برای خروج از این فاجعه است.

«سید حسن نصرالله» دبیرکل جنبش حزب‌الله لبنان عصر جمعه (۱۷ اسد/مرداد) در خصوص تحولات منطقه و تحولات این کشور بعد از انفجار بندر بیروت از طریق ویدئو کنفرانس سخنرانی کرد.

سید حسن نصرالله در آغاز این سخنرانی گفت: امروز درمورد یک موضوع استثنائی و آن فاجعه بزرگ و فاجعه انسانی اخیر که در لبنان رخ داد، سخن خواهم گفت.

وی با اشاره به اینکه ما امروز در مقابل یک فاجعه بزرگ انسانی و ملی هستیم، افزود:این فاجعه بیش از ۱۵۰ شهید اغلب از لبنانی ها و تعداد قابل توجهی از سوری ها و برخی ملت های دیگر برجای گذاشت.

دبیرکل جنبش حزب‌الله گفت:به خانواده های همه شهدا تسلیت می گویم و برای بستگان و بازماندگان آنها از خداوند سبحان صبر و آرامش می خواهم و از خدا می خواهم همه مصدومان را شفا دهد.

سید حسن نصرالله تصریح کرد ما به تمام معنا با فاجعه بزرگی رو به رو هستیم که پیامدهای بزرگ و خطرناک و تبعات اقتصادی، اجتماعی و بشری بزرگی دارد و باید با این فاجعه به صورت کاملاً استثنائی برخورد کرد.

وی با اشاره به حضور مردم در کنار دولت و حضور سریع هیات ها و نهادهای مدنی پس از بروز این فاجعه گفت: این فاجعه نیاز به تعامل استثنائی در تمام سطوح دارد.

سید حسن نصرالله افزود: حزب الله با تمام نهادها و نیروها و توانمندی هایش در اختیار دولت لبنان و ملت لبنان است.

وی تاکید کرد حزب الله آماده است تا در طرح پناه دادن به خانواده های بی پناه شریک شود، ما آماده ایم تا خانواده های بی خانمان را پناه دهیم و برای آنها مسکن تهیه کنیم.

سید حسن نصرالله گفت:ما به هر گونه همدلی و هر بازدید از لبنان با دید مثبت نگاه میکنیم بویژه اگر هدف آن، حفظ وحدت و گفتگو باشد. بارزترین این سفرها، سفر رئیس جمهور فرانسه بود‌. ما به هر بازدید از لبنان و کمک به لبنان در این روزها، با دید مثبت نگاه می کنیم.

دبیرکل حزب الله افزود: مواضع خارجی (در قبال انفجار بیروت) مثبت است و این فرصتی برای لبنان است تا از وضعیت محاصره و سختی که با آن رو به روست، خارج شود.

وی گفت: متاسفانه در لبنان از همان ساعات نخست انفجار، برخی رسانه ها و برخی نیروهای سیاسی به صورت قطعی درباره این حادثه سخن گفتند... برای اینها اهمیتی ندارد که این حادثه یک اتفاق بوده و یا یک آتش سوزی و یا از قبل برای آن برنامه ریزی شده است، آنچه که برای آنها مهم بود، آن است که مسوولیت آن با حزب الله است.

سید حسن نصرالله افزود: هدف از اتخاذ اینگونه مواضع تحریک ملت لبنان علیه حزب الله است و این در واقع یک ظلم و افترا است.

دبیرکل حزب الله لبنان گفت: قاطعانه اعلام می کنم که ما هیچ انبار سلاح و یا یک تفنگ و یا مواد نیترات در بندر نداریم و نداشتیم.

وی افزود: تحقیقات این موضع ما مبنی بر نداشتن هیچ موادی در بندر را تایید خواهد کرد و آنچه که رخ داد در واقع یک گمراه سازی ظالمانه است. تحقیقات ادامه دارد و واقعیتها و حقایق به زودی برملا خواهد شد، زیرا مساله پیچیده نیست.

سید حسن نصرالله گفت: البته حزب الله ممکن است بداند در بندر حیفا چه چیزی وجود دارد تا بندر بیروت، زیرا این مسائل بخشی از معادله بازدارندگی است.

او گفت: فعلا وقت تسکین درد است. ما در آینده پاسخ این‌ها را خواهیم داد و اثبات خواهیم کرد که چه کسی در وهم و خیال زندگی می‌کند.

وی تاکید کرد همه کسانی که اثبات شود در این حادثه دست داشته اند، باید به صورت عادلانه مجازات شوند و در طول تحقیقات و روند محاکمه نیز می بایست حقیقت و عدالت حاکم باشد همچنین نباید در طول تحقیقات، واقعیتی پنهان گردد.

سید حسن نصرالله تصریح کرد اگر دولت لبنان نتواند در این پرونده و در طول تحقیقات و محاکمه به نتیجه برسد، این بدان معناست که دیگر امیدی به ایجاد یک دولت نیست.

وی از دولت خواست تا با جدیت و قاطعیت در خصوص این موضوع اقدام کند و گفت: این حادثه هیچ گاه فراموش نخواهد شد و باید حقیقت روشن گردد؛ و عامل آن باید محاکمه شود.

دبیرکل حزب الله لبنان در پایان سخنرانی خود گفت: به تمام کسانی که با ما و محور مقاومت جنگ را آغاز کردند می گویم که به هیچ نتیجه ای نخواهید رسید.


  شبکه العالم

• اخبار مرتبط:

• نظر شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری افغان ايرکا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی و پشتو یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد