Share/Save/Bookmark

کد مطلب :80268
تاریخ انتشار : جمعه 24 اسد 1399 ساعت : 12:40:34

گزارش الاخبار| هدیه ابوظبی به نتانیاهو و ترامپ؛ «صلح» در برابر هیچ

 امارات روز گذشته با صهیونیستها توافق کرد که روابط خود را با رژیم صهیونیستی عادی‌ کند؛ اقدامی که هدیه خوبی برای نخست وزیر این رژیم و رئیس جمهور آمریکا به شمار می‌رود.

«دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا روز پنجشنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد که رژیم صهیونیستی و امارات به توافقی برای «عادی‌سازی کامل روابط» دست پیدا کرده‌اند.

این اتفاق که یکی از اتفاقات بسیار مهم در سطح منطقه‌ای و جهانی است، توجه رسانه‌ها و کارشناسان را به خود جلب کرد؛ به نحوی که بسیاری از رسانه‌های عربی این اقدام امارات را محکوم و تقبیح کرده و آن را گام نخست در جهت عادی‌سازی روابط اعراب حاشیه خلیج فارس با صهیونیستها قلمداد کردند.

روزنامه الاخبار لبنان هم مانند این رسانه‌ها، ضمن محکوم کردن این توافق گزارش داد، اعلام این توافق، در شکل و مضمون، حامل پیامهای بسیاری است. افزون بر این مسئله، باید به عنصر زمان اعلام هم توجه کرد که در راستای منافع شخصی بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی و دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکاست.

به گزارش این روزنامه، این توافق، به منزله اقدامی در راستای سیاست عادی‌سازی روابط اعراب حاشیه خلیج فارس با صهیونیستهاست تا از این طریق بتوانند ملت فلسطین را محاصره و کاری کنند که چاره‌ای جز همزیستی با تداوم اشغالگری و مشروعیت‌بخشی به آن نداشته باشند. در همین راستا، مشخص شد که «رژیم امارات در اعلام سیاست عادی‌سازی، بیشترین وقاحت را از خود نشان داد».

الاخبار با بیان اینکه، امارات معتقد است که «مسئله فلسطین به باری تبدیل شده است که باید به هر قیمتی از شر آن خلاص شد»، ادامه داد، این بار، عنصر زمان از محتوای توافق مهمتر بود؛ زیرا در راستای منافع جناح راستگرای صهیونیست به ویژه شخص نتانیاهو و همچنین ترامپ بود؛ زیرا این دو نفر، در داخل، با مشکلات عدیده‌ای روبرو هستند.

به گزارش این روزنامه، امارات به رژیم صهیونیستی به ویژه جناح راستگرای افراطی آن، «خدمت تاریخی» ارائه کرد؛ زیرا معادله «صلح در برابر صلح» را جایگزین «زمین در برابر صلح» کرد. این معادله، سنگ‌بنای فرآیند حل‌وفصل مشکلات صهیونیستها بود و نتانیاهو نیز روز گذشته در نشست خبری خود، از اینکه توانسته معادله صلح در برابر صلح را تثبیت کند، به خود می‌بالید.

بنا بر این گزارش، راستگرایان رژیم صهیونیستی در حال حاضر توانسته‌اند به یک «توافق صلح» دست یابند که در ازای آن، برای تحویل هیچ بخشی از خاک فلسطین –حتی به صورت فرمالیته- تعهدی نداده‌اند. افزون بر این، نتانیاهو، هنوز در پی بسط سیطره صهیونیستها بر کرانه باختری است.

«محمد بن زاید» ولی‌عهد ابوظبی روز گذشته در توجیه حصول این توافق، ادعا کرد که در ازای این توافق، طرح اشغال کرانه باختری توسط صهیونیستها لغو خواهد شد و در راستای منافع فلسطین، این امتیاز را داده است، ولی نتانیاهو صراحتا گفت که مسئله اشغال، صرفا به تعویق افتاده است.

نتانیاهو این گونه فکر می‌کرد که با اشغال کرانه باختری خواهد توانست جایگاه شخصی خود را تقویت و از آن به عنوان دستاوردی در برابر فشارهای قضایی، مردمی و سیاسی استفاده کند که اینده سیاسی او را تهدید می‌کرد، ولی این اقدام امارات، به منزله دستاورد جایگزینی برای وی است؛ زیرا در ازای این اقدام امارات، رژیم صهیونیستی هیچ امتیازی به مردم فلسطین نداده است.

الاخبار در ادامه گزارش می‌نویسد، این توافق، بخشی از مسیر گسترده‌تر و اجرای طرح عادی‌سازی روابط بین اعراب حاشیه خلیج فارس و صهیونیستهاست که رژیم سعودی در صدر آن قرار دارد، ولی ریاض در تلاش است که آخرین طرفی باشد که این سریال عادی‌سازی را تکمیل می‌کند.

به گزارش این روزنامه، این توافق همچنین پس از آن حاصل شد که کشورهای حاشیه خلیج فارس برای مقابله با جمهوری اسلامی ایران و محور مقاومت در عراق، سوریه، لبنان و فلسطین شکست خوردند. به همین دلیل، صهیونیستها و اعراب تصمیم گرفتند که این روابط را علنی کردند و علنا در یک سنگر قرار بگیرند.

بنا بر این گزارش؛ رئیس جمهور آمریکا نیز به این دستاورد نیاز داشت تا بتواند در چند ماه مانده به انتخابات آمریکا بتواند جایگاه خود را تقویت کند. از همین رو، مشخص می‌شود که چرا ترامپ این مسئله را علنی کرد و آن را «توافق صلح تاریخی» قلمداد کرد.


  خبرگزاری افغان ایرکا

• اخبار مرتبط:

• نظر شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری افغان ايرکا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی و پشتو یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد