Share/Save/Bookmark

کد مطلب :80961
تاریخ انتشار : دوشنبه 7 ميزان 1399 ساعت : 13:41:40

عبدالله عبدالله با وزیر خارجه پاکستان ملاقات کرد

عبدالله عبدالله رئیس شورای عالی مصالحۀ ملی افغانستان در اسلام آباد با شاه محمود قریشی وزیر امور خارجۀ پاکستان ملاقات کرده است.

داکتر عبدالله عبدالله رئیس شورای عالی مصالحه صبح امروز در راس هیاتی به اسلام آباد پایتخت پاکستان سفر کرد.

 سپیدار گفته است که داکتر عبدالله عبدالله از حمایت نخست‌وزیر پاکستان از کاهش خشونت و آتش‌بس در افغانستان استقبال کرده و گفته است: «اگر از فرصت تاریخی پیش رو استفاده صورت نگیرد، بحران تشدید می‌شود.»

به گفته داکتر عبدالله عبدالله، اکثریت مطلق مردم افغانستان خواهان صلح و ختم جنگ هستند و افغانستان با سال‌های ۲۰۰۱ تغییر کرده و باید از دست‌آوردهای ملی حفاظت و حراست شود.

طبق اعلام سپیدار، رئیس شورای عالی مصالحه‌ی ملی از پاکستان به‌خاطر تشویق طالبان برای شرکت در گفت‌وگوهای صلح قدردانی کرده است.

او هم‌چنان گفته است: «مذاکرات صلح به کندی پیش می‌رود و متأسفانه میزان خشونت هم بالا است و این به تلاش‌های صلح ضربه می‌زند.»

داکتر عبدالله عبدالله هم‌چنان تروریسم را تهدیدی برای همه کشورهای منطقه خوانده و گفته است که تأمین صلح پایدار و عادلانه در افغانستان به سود همه کشورهای منطقه و همسایه است.

در این نشست شاه محمود قریشی گفته است که این سفر روابط میان دو کشور را وارد مرحله تازه‌ای می‌کند و نیاز است فصل جدی در روابط دو کشور گشوده شود.

به نقل از سپیدار، قریشی تأکید کرده است که کشورش متعهد به عدم مداخله در امور افغانستان است و از تلاش‌های صلح پشتیبانی می‌کند. او گفته است: «صلح در افغانستان صلح در پاکستان است. ما باور داریم که مشکل افغانستان راه‌حل نظامی ندارد و تنها راه‌، گفت‌وگو و مذاکره است.»

او هم‌چنان مذاکرات دوحه را تاریخی خوانده و گفته است که باید از این فرصت استفاده شود.

سپیدار به نقل از قریشی نوشته است: «پیشرفت‌هایی در مذاکرات صورت گرفته و این باید باعث کاهش خشونت و آتش‌بس سراسری شود. او گفت که در همین اتاق با نمایندگان طالبان دیدار کرده و به آن‌ها گفته که صلح بازنده‌‌ای ندارد.»

شاه‌محمود قریشی افزوده است که نباید از خاک پاکستان و افغانستان علیه یک‌دیگراستفاده شود و اراده‌ی سیاسی در این راستا وجود دارد.

بخشی‌ از گفت‌وگوهای رئیس شورای عالی مصالحه ملی و وزیر امور خارجه پاکستان روی روابط اقتصادی بین دو کشور متمرکز بوده است.

رییس شورای عالی مصالحه ملی در دیدار از وزارت خارجه پاکستان در صحن این وزارت نهال شاند.
 
سخنگویان شورای عالی مصالحه ملی می گویند که آقای عبدالله در این سفر در پیوند به تلاش‌های صلح پایدار، با عزت و عادلانه در افغانستان با رهبران ارشد جمهوری اسلامی پاکستان بحث و تبادل نظر می‌کند.
 
داکتر عبدالله عبدالله، در جریان این سفر سه روزه خود، با عارف علوی رییس‌جمهور، عمران‌خان صدراعظم، اسد قیصر رییس مجلس نمایندگان، محمد صادق سنجرانی رییس مجلس سنا، شاه‌محمود قریشی وزیر امورخارجه، جنرال قمر جاوید باجوه رییس ستاد ارتش و سایر مقامات این کشور دیدار می‎‌کند.
 
رییس شورای عالی مصالحهٔ ملی را در سفر به جمهوری اسلامی پاکستان معاونان شورای عالی مصالحهٔ ملی، مشاوران و تعدادی از شخصیت‌های سیاسی کشور همراهی می‌کنند.
 
این نخستین سفر داکتر عبدالله عبدالله در یک دهۀ اخیر به پاکستان می‌باشد. رییس شورای عالی مصالحهٔ ملی قبل از سفر به اسلام گفت: «در سفر به اسلام آباد با رهبران و مقامات عالی رتبهٔ جمهوری اسلامی پاکستان در بارهٔ تلاش‌های صلح صحبت می‌کنیم. امیدواریم با سفر به اسلام آباد فصل تازه‌ای از همکاری‌های مشترک میان دو کشور در عرصه‌های مختلف به ویژه برقراری صلح پایدار و با عزت باز گردد.»


  خبرگزاری افغان ایرکا

• اخبار مرتبط:

• نظر شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری افغان ايرکا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی و پشتو یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد