Share/Save/Bookmark

کد مطلب :84535
تاریخ انتشار : پنج شنبه 16 ثور 1400 ساعت : 10:23:15

چرا در افغانستان بايد از مردم فلسطین حمايت کرد و بزرگداشت روز قدس را برگزار کرد؟

مسأله فلسطین و روز قدس، مسأله یک کشور خاص و روز متعلق به فلسطین تنها نبوده و مربوط به تمام مسلمین و بلکه فراتر از آن متوجه همه آزادگان جهان و کسانی است که برای اصول انسانی ارزش قائل هستند.

همانگونه که امام خامنه‌ای فرمودند: «مسئله‌ فلسطین فقط مسئله‌ جغرافیا نیست؛ مسئله‌ بشریت است؛ مسئله‌ انسانیت است. امروز مسئله‌ فلسطین شاخص میان پایبندی به اصول انسانی و ضدیت با اصول انسانی است. مسئله این قدر اهمیت دارد...مسئله‌ فلسطین یک مسئله‌ اسلامی است. همه‌ ملتها در مقابل فلسطین مسئولند. همه‌ دولتها در مقابل فلسطین مسئول هستند؛ چه دولتهای مسلمان، چه دولتهای غیر مسلمان. هر دولتی که ادعای طرفداری از انسانیت را دارد، مسئول است؛ منتها وظیفه‌ مسلمانها وظیفه‌ سنگین‌تری است. دولتهای اسلامی موظفند و باید به این وظیفه عمل بکنند و هر دولتی که به وظیفه‌ خود در قضیه‌ فلسطین عمل نکند، لطمه‌ آن را خواهد دید؛ چون ملتها بیدار شدند و از دولتها مطالبه می کنند و دولتها مجبورند نسبت به این قضیه تن بدهند و تسلیم بشوند».[1]

مسأله این نیست که یک سرزمین توسط رژیم صهیونیستی غصب شده است، مسأله نادیده گرفتن حقوق انسانی یک ملت و ظلم به آنها و تجاوز و جنایت است، از این رو هیچ فرد مسلمانی و هیچ کشور اسلامی نمی تواند نسبت به مسأله فلسطین و روز قدس کوتاهی کند.

« مسأله‌ فلسطین، فقط متعلق به عربها و همسایه‌های فلسطین نیست؛ تمام مسلمین عالم در هرجای دنیا که هستند، نسبت به قضیه‌ فلسطین باید احساس مسؤولیت کنند، کسانی که در داخل و یا از خارج، واقعاً با حکومت غاصب صهیونیستی می جنگند - نه مدعیان آزادیخواهی که دستشان در دست امریکا و دشمنان اسلام است - باید از طرف ملت و دولت ما و ملتها و دولتهای مسلمان دیگر، با پول و سلاح و تبلیغات کمک بشوند. هرطوری که امروز ممکن است، باید کمک بشوند...این، یک وظیفه‌ شرعی و حتمی برای همه‌ مسلمانان است. تا این وظیفه انجام نگیرد، مسأله‌ فلسطین حل نخواهد شد و اگر انجام بگیرد، قطعاً صهیونیستها و پشتیبانانشان شکست خواهند خورد ».[2]

حمایت از مردم مظلوم فلسطین و بزرگداشت روز قدس از سوی کشورهای اسلامی، بزرگداشت دفاع از مظلومان و ایستادگی در برابر تجاوزگری و توسعه طلبی است و پشتيباني از حقوق مسلم مردم ستمديده و آواره فلسطين و حمايت همه جانبه از آنان براي بيرون راندن متجاوزان صهيونيستي از سراسر فلسطين و حاكميّت بر سرنوشت خويش از روشن‎ترين مصاديق مسئولیت انسانی و ديني است.

از منظر انسانی نمی توان مدعی انسانیت بود، اما در برابر ظلم آشکار نسبت به مردم فلسطین سکوت اختیار کرد و بی تفاوت بود.

کدام وجدان انسانی می پذیرد که از مسئولیت در برابر ظلم و ستم به مردم بی دفاعی که تنها خواهان حق خود هستند، شانه خالي كرد. اين منطق انساني مورد تأیید اسلام نیز قرار گرفته است، اميرالمؤمنين(عليه السّلام) فرمودند: «اِمّا اَخٌ‌لَكَ في‎الدّينِ‌اَوْ نظيرٌ لَكَ فِي‎الخَلْقِ»[3]« مردمان يا برادر ايماني تو هستند يا همانند توأند در آفرينش» پس بر هر انسان آزاده و داراي وجداني لازم است كه به حمايت از مردم فلسطين و ساير مظلومين بشتابد فراتر از عقيده و آرماني كه دارد و اين مسؤوليتي است كه وجدان، اخلاق و فطرت انسان‎ها پشتوانه آن می باشد.

از منظر مسئولیت دینی به حكم آية كريمة «اِنّ هذه اُمّتكم اُمَّه واحدةً»[4] همة مسلمانان در چارچوب مسئوليت مشترك قرار مي‎گيرند بر اساس مفهوم «امت اسلامي» كه برخاسته از انديشه اسلامي و مستند به متون صريح و مؤكد ديني است مرزهاي شناخته شده بين‎المللي و نژاد و زبان و حتي نوع حكومت‎ها نمي‎توانند هيچ مسلماني را از شمول دايره امت بيرون ببرند و همة سرزمين‎هاي مسلمانان به عنوان سرزمين امت اسلامي در حمايت آحاد امت اسلامي قرار مي‎گيرد، از اين منظر مردم و دولت افغانستان همچون سایر ملتها و کشورهای اسلامی نمي‎تواند و نبايد خود را از سرنوشت ديگر ملت‎هاي اسلامي و مردمان مسلمان فارغ و جدا بداند، مگر نه اینکه پيامبر اکرم(صلّي الله عليه و آله) فرمودند: « مَنْ اَصْبَحَ‌لا يَهتَمُ بِاُمُورِ المُسلِمينَ فَلَيْسَ بِمُسلِمِ»[5]؛ «كسي كه شب را به صبح برساند در حالی که به امور مسلمانان اهتمام نداشته باشد مسلمان نيست ».

بنابر این پشتيباني و حمايت از حقوق مسلّم مردم مظلوم فلسطين در برابر متجاوزان صهيونيستي كه از حمايت قدرت‎هاي بزرگ همچون آمريكا برخوردار هستند و گرامیداشت روز قدس مسؤوليت انسانی، ديني و اسلامي همه ملتها و کشورهای اسلامی است و کشور افغانستان نیز از این مسأله مستثنا نیست.
ــــــــــــــــــــــــ
[1]. بیانات امام خامنه‌ای در دیدار شرکت‌کنندگان در افتتاحیه‌ی همایش غزه‌؛8/12/1388
[2]. بیانات امام خامنه‌ای در دیدار جمعی از خانواده‌های شهدا و آزادگان؛2/8/1369
[3]. نهج البلاغه، نامه 53
[4]. سوره انبیاء ، آیه 92
[5]. حرانی، ابن شعبه، تحف العقول، تهران: انتشارات اسلاميه 1358، ص 58.


  علی مجتبی زاده ـ خبرگزاری افغان ایرکا

• اخبار مرتبط:

• نظر شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری افغان ايرکا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی و پشتو یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد