Share/Save/Bookmark

کد مطلب :85256
تاریخ انتشار : سه شنبه 25 جوزا 1400 ساعت : 08:56:10

اعتراض کابل به بازداشت شهروندان کشورمان در ایران

شاهدان عینی که در سفارت افغانستان در تهران حضور دارند مدعی اجرای طرح افغان بگیر در جلوی سفارت افغانستان در روز گذشته شدند.

حضور بیش از سه میلیون مهاجرافغانستانی در ایران و کثرت امور اداری این افراد باعث ازدحام در سفارت افغانستان و خیابان منتهی به آن همواره می شود. سفارت افغانستان در تهران در خیابان پاکستان قرار دارد و ساختمان کنونی این اداره اصلا جوابگوی این حجم از مراجعین نیست و بسیاری از مراجعین در خیابان تجمع می کنند که باعث مشکلات در رفت و آمد این خیابان شده است.

روز یکشنبه (۲۳ جوزا)، بنابر ادعای شاهدان عینی ماموران نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران در قالب طرح جمع آوری اتباع غیر مجاز به این محل رفته و شروع به جمع آوری اتباع افغانستانی کردند که اکثر این افراد مدارک اقامتی شان را برای امور اداری تحویل سفارت داده بودند.

شاهدان عینی می گویند مامورین نیروی انتظامی با زور و خشونت اتباع افغانستانی را سواراتوبوس می کردند و در برخی از موارد درگیری هایی هم بین آنها و مراجعین بوجود آمد و حتی برخی از دیپلمات های سفارت افغانستان در حمایت از مهاجرین مورد بی احترامی قرار گرفتند.

وزارت امور خارجه افغانستان نیز از بازداشت تعدادی از اتباع کشور توسط پولیس ایران، از نزدیکی سفارت افغانستان در تهران خبر داده است.

وزارت خارجه کشورمان روز (دوشنبه، ۲۴ جوزا) در اعلامیه‌ای گفت که از طریق سفارت ایران در کابل و سفارت افغانستان در تهران نگرانی جانب افغانستان را در پیوند به این رویداد با نهادهای ذیربط ایران در میان گذاشته است.

وزارت خارجه گفته که جانب ایران تعهد سپرده تا موضوع را بصورت همه‌جانبه بررسی کند.

وزارت امور خارجه گفته که موضوع را از مجاری دیپلوماتیک دنبال می‌نماید و از انکشافات بعدی در زمینه اطلاع‌رسانی خواهد نمود.

مقام‌های ایرانی تاکنون در این زمینه چیزی نگفته‌اند.


  خبرگزاری افغان ایرکا

• اخبار مرتبط:

• نظر شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری افغان ايرکا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی و پشتو یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد