Share/Save/Bookmark

کد مطلب :85317
تاریخ انتشار : پنج شنبه 27 جوزا 1400 ساعت : 13:02:01

بازخوانی نگاه امامین انقلاب اسلامی به مهاجرین افغانستانی

 در سخنان امام خمینی (ره) تعبیرهای زیبا و دلسوزانه‌ای در رابطه با مردم افغانستان وجود دارد. جمله‌ی «مهاجرین افغانستانی باید تکریم شوند» از امام خامنه‌ای نیز این روزها در کنار جمله‌ی مشهور «اسلام مرز ندارد» از امام خمینی قرار گرفته است و همه‌ی معتقدان به کرامت انسانی و آموزه‌های اخلاقی با استناد نقلی به این دو جمله، از حقوق مهاجرین افغانستانی در ایران حمایت می‌کنند. انتظار و توقع ما از رئیس‌جمهور آینده جمهوری اسلامی ایران در برخورد مهاجرین، پیروی از تفکر و منش امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری امام خامنه‌ای است.

در سخنان امام خمینی (ره) تعبیرهای زیبا و دلسوزانه‌ای در رابطه با مردم افغانستان وجود دارد. جمله‌ی «مهاجرین افغانستانی باید تکریم شوند» از امام خامنه‌ای نیز این روزها در کنار جمله‌ی مشهور «اسلام مرز ندارد» از امام خمینی قرار گرفته است و همه‌ی معتقدان به کرامت انسانی و آموزه‌های اخلاقی با استناد نقلی به این دو جمله، از حقوق مهاجرین افغانستانی در ایران حمایت می‌کنند. انتظار و توقع ما از رئیس‌جمهور آینده جمهوری اسلامی ایران در برخورد مهاجرین، پیروی از تفکر و منش امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری امام خامنه‌ای است.


بیانات امام خمینی رضوان الله تعالی علیه در مورد مهاجرین محترم افغانستان
در سخنان امام خمینی (ره) تعبیرهای زیبا و دلسوزانه‌ای در رابطه با مردم افغانستان وجود دارد. آن حضرت به مسلمانی، شجاعت، دلیری و مظلومیت مردم افغانستان تأکید داشته و جوانان مجاهد افغانستان را جوانان برومندی می‌داند که بتی را که به نام شوروی برای ملت‌ها تراشیده شده بود، شکستند.

امام خمینی(ره)، اهتمام ویژه‌ای نسبت به مهاجران افغانستان در ایران نیز داشت. امام، طی سخنانی در جمع بازاری‌های تهران در سال 1361، مهاجران افغانستان را مهمان ایرانی‌ها خواند و فرمود: «ما مسلمانیم، آن‌ها هم مسلمانند، ما باید از آن‌ها پذیرایی کنیم، خدمت کنیم به آن‌ها و ...»

امام خمینی (ره) همچنین اظهار داشته‌اند: ما بار دیگر پشتیبانی بی‌دریغ خود را از برادران مسلمان و مظلوم افغانستانی اعلام می‌داریم و اشغالگران را شدیداً محکوم می‌نماییم. ما مسلمانیم و شرق و غرب برای‌مان مطرح نیست. ما از مظلوم دفاع می‌کنیم و بر ظالم می‌تازیم، این یک وظیفه اسلامی است.

امام (ره) فرموده‌اند که اسلام مرز ندارد و اهمیت و ارزش آدم‌ها به ملیت و متولد شدنشان در سرزمین خاصی نیست این حرف یعنی اینکه عملا تفاوتی بین یک مهاجر افغانستانی و یک ایرانی در سیطره حکومت جمهوری اسلامی نباید وجود داشته باشد.


بیانات مقام معظم رهبری (امام خامنه‌ای) در مورد مهاجرین محترم افغانستان
"هیچ کودک افغانستانی، حتی مهاجرینی که به‌ صورت غیرقانونی و بی‌مدرک در ایران حضور دارند، نباید از تحصیل بازبمانند و همه‌ی آنها باید در مدارس ایرانی ثبت‌نام شوند".

این البته برای همه کسانی که روش و منش رهبر معظم انقلاب سر مسئله «مهاجرین افغانستانی» را دنبال می‌کنند مسئله عجیبی نیست. مرور فقط همین چند سال اخیر نشان می‌دهد که رهبر انقلاب با دستور به «تکریم همه مهاجرین افغانستانی» و بیان جمله «تهران؛ خانه افغانستانی‌هاست»، مشخص کرده بودند که سیاست عالی نظام جمهوری اسلامی در مواجهه با مهاجرین افغانستانی، همچنان طبق آرمان‌های اولیه انقلاب تدوین می‌شود و کم‌کاری‌ها و بدکاری‌های مدیریت بی‌آرمان و بوروکراتیکی که مهاجرین را به‌ چشم «بیگانگان» نگاه می‌کند، انحراف از آرمان‌های انقلاب است و شخص رهبری جلوی این انحراف ایستاده است.

مقام معظم رهبری امام خامنه‌ای در حرم مطهر حضرت معصومه (س) در جمع علما و طلاب فرمود: طلاب و فضلای غیر ایرانی بدانند که آنها در ایران اسلامی غریبه نیستند. شما حتّی مهمان هم نیستید، شما صاحبخانه‌اید. شما فرزندان عزیز من هستید.

حضرت حجت‌الاسلام والمسلمین آقای ابراهیمی نماینده‌ی مقام معظم رهبری امام خامنه‌ای در امور افغانستان در یک جلسه‌ای به نقل از معظم له اعلام کرده که ایشان دستور داده است که مهاجرین افغانستانی را «تکریم» کنید:"کمیته ای در دفتر مقام معظم رهبری به وجود آمده است که بنده هم عضو آن هستم، در این کمیته اصول برنامه‌ریزی درباره مهاجرین تصویب می‌شود و هدف حل مشکلات مهاجرین است. همه نهادها در این کمیته حضور دارند و بگذارید به شما بگویم که مقام معظم رهبری دستور به تکریم مهاجرین افغانستانی داده‌اند.یعنی آقا نه تنها می‌گویند مهاجرین را رعایت کنید بلکه خواستار تکریم آنها هم هستند. تکریم بالاتر از رعایت قانون است، بالاتر از احترام است..."

جمله «مهاجرین افغانستانی باید تکریم شوند» این روزها در کنار جمله مشهور امام خمینی (ره) «اسلام مرز ندارد» قرار گرفته است و همه معتقدان به کرامت انسانی و آموزه‌های اخلاقی با استناد نقلی به این دو جمله، از حقوق مهاجرین افغانستانی در ایران حمایت می‌کنند.

در پایان امیدوارم بار دیگر ملت سرافراز و ولایت‌مدار ایران اسلامی، در لبیک به پیام رهبر فرزانه انقلاب، با شرکت پرشور و انقلابی خود در انتخابات پیش رو حماسه سیاسی را علی‌رغم همه تحریم‌ها و کارشکنی‌ها، با پیروزی و افتخار، تحقق بخشند. اینجانب به عنوان یک مهاجر در جمهوری اسلامی ایران  پیشاپیش، پیروزی بزرگ انتخاب رئیس‌جمهور منتخب مردم شریف ایران اسلامی را به رهبر معظم انقلاب، رئیس جمهور منتخب و مردم شریف ایران تبریک عرض می‌کنم.

امید است رئیس‌جمهور محترم با همکاری و همفکری همه نیروهای متخصص و متعهد، و با بهره‌گیری از همه تجربیات گذشته، در جهت خلق حماسه اقتصادی و تحقق اهداف مقدس نظام جمهوری اسلامی که میراث گران‌بهای شهدا و امام شهدا است، همواره موفق و موید باشد.

سید نور احمد مبارز
مسئول شورای مرکزی مساجد ولایت بلخ و مسئول دارالتبلغ اسلامی شمال افغانستان
تاریخ  ۱۴۰۰/۳/۲۶


  خبرگزاری افغان ایرکا

• اخبار مرتبط:

• نظر شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری افغان ايرکا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی و پشتو یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد