Share/Save/Bookmark

کد مطلب :85388
تاریخ انتشار : يکشنبه 30 جوزا 1400 ساعت : 18:31:26

تکذیب محدودیت ثبت‌نام دانش‌آموزان مهاجر در ایران؛ طیف‌های مختلف اتباع غیرمجاز می‌توانند برای مدارس ثبت‌نام کنند!

مدیرکل اموراتباع و مهاجرین خارجی وزارت داخله ایران اعمال محدودیت ثبت نام دانش آموزان مهاجر افغانستانی برای سال تحصیلی آینده را تکذیب کرد و گفت که حتی طیف‌های مختلف اتباع غیرمجاز که در این گزارش تعریف شده، می‌توانند به دنبال تشکیل پرونده، برای مدارس ایران ثبت‌نام کنند. دکتر محمودی خاطرنشان کرد: انتشار اخباری مبنی بر اعمال محدودیت ثبت نام این دانش آموزان تنها با هدف زیر سوال بردن زحمات و تلاش ها صورت گرفته است. مهلت ثبت‌نام نیز تا ۲۵ سرطان(تیر) تمدید شده است.

 دکتر مهدی محمودی در گفت‌وگو با ایسنا، در تشریح آخرین وضعیت ثبت نام دانش آموزان اتباع خارجی از جمله مهاجرین افغانستانی برای تحصیل در مدارس ایران گفت: هر ساله در ارتباط با نحوه ثبت نام دانش آموزان اتباع خارجی تصمیماتی در کمیسیون ساماندهی اتباع اتخاذ می شود و در جهت به روز رسانی بخش نامه های سال های گذشته و هماهنگی بین دستگاه ها، شیوه نامه‌ای در این حوزه تنظیم می شود.

وی افزود: این شیوه نامه امسال تنظیم شده و به دستگاه های مرتبط ابلاغ شده است. بر اساس مواد این شیوه نامه مشمولان ثبت نام تحصیل در مدارس ایران به دو دسته تقسیم می شوند؛

1ـ نخست دانش آموزان اتباع دارای مدارک معتبر همانند گذرنامه، روادید معتبر، گذرنامه خانوار که اخیرا روادید آنها تمدید شده، دفترچه پناهندگی، دفترچه اقامت، دارندگان کارت های آمایش پانزدهم یا شانزدهم، دارندگان کارت های هویت ۱۴ یا ۱۵ دارندگان برگه تردد دارای اعتبار و همچنین دارندگان دفترچه اقامت ویژه هستند.

2ـ همچنین دانش آموزان اتباع خارجی فاقد مدرک که در دسته دوم قرار می گیرند، با توجه به فرمان رهبر انقلاب اسلامی برای ثبت نام آنها از سال ۹۴ دستورات لازم را ابلاغ فرمودند و هر ساله ثبت نام همه آنها صورت گرفته است.

مدیرکل اموراتباع وزارت داخله ایران ادامه داد: برای مثال در سال گذشته از بین ۵۲۰ هزار دانش آموزثبت نامی اتباع، ۱۸۴ هزار نفر از اتباع غیرمجاز بودند که در راستای فرمان رهبر انقلاب اسلامی در مدارس ثبت نام شده بودند. این دانش آموزان افرادی هستند که در سنوات گذشته برگه حمایت تحصیلی دریافت کردند و در مدارس ثبت نام و مشغول به تحصیل بودند.

وی تاکید کرد:
1ـ دانش آموزانی که یکی از اعضای خانواده آنها در سال گذشته یا سال جاری برگه حمایت تحصیلی دریافت کرده و در مدارس ثبت نام کرده اند،
2ـ کلاس اولی هایی که یکی از والدین آنها در طرح سرشماری سال ۹۵ یا ۹۶ شرکت کرده اند و اطلاعات آنها در سامانه موجود است،
3ـ دانش آموزان دارای گذرنامه قانونی که بنابر عللی امکان تمدید روادید را نداشته اند،
4ـ یا دانش آموزان مادر ایرانی که تا کنون موفق به دریافت تابعیت و شناسنامه نشدند،
5ـ همچنین آن دسته از فرزندان مادر ایرانی که تاکنون در وب‌سایت وزارت داخله(کشور) ایران مراتب ازدواج با تبعه خارجی را ثبت نکرده اند،

همه این موارد بعد از تشکیل پرونده می‌توانند ثبت نام را انجام دهند.

دکتر محمودی در بخش دیگری از صحبت های خود با اشاره به اینکه دانش آموزانی که والدین آنها دارای مدرک معتبر اقامتی هستند، اما به علت تفاوت نوع مدارک، تاکنون موفق به دریافت مدرک برای فرزندانشان نشده‌اند هم می توانند فرزندان خود را در مدارس ثبت نام کنند، افزود: دانش آموزانی که یکی از والدین آنها دارای مدرک معتبر است و دیگری مدرک معتبر ندارد ولی گواهی ولادت دارند و تا به حال در مدرسه ثبت نام نکرده اند، می توانند ثبت نام فرزند خود را انجام دهند و سایر دانش آموزان طبق مواردی که در شیوه نامه ارائه شده، اگر به ادارات کل اتباع خارجی استانداری ها مراجعه کنند و تقاضا را ارائه دهند، پس از بررسی در راستای فرمان رهبر انقلاب اسلامی برگه حمایت تحصیلی برای آنها صادر می شود.

به گفته وی، تعدادی از اتباع نیز فاقد اوراق هویتی یا مشکوک التبعه هستند که در چارچوب مصوبه هیات وزیران ایران در سال ۹۵ بر اساس ماده ۱ این مصوبه کماکان فرمانداری ها برای معرفی این افراد جهت اخذ برگه حمایت تحصیلی اقدام می کنند؛ اما در این راستا باید دقت لازم انجام شود، چرا که ممکن است در این شرایط و ظرفیت، یک سری افراد سوءاستفاده کنند و از این طریق حضور خود را قانونی جلوه دهند و یا افراد تازه ورودی به کشور وجود دارند که به صورت غیرمجاز قصد داشته باشند صرفا برگه حمایت تحصیلی بگیرند و از آن سوءاستفاده کنند.

مدیرکل اموراتباع و مهاجرین خارجی وزارت داخله ایران ادامه داد: افرادی وجود داشتند که این برگه را اخذ کردند؛ اما در مدرسه ثبت نام نکردند و این برگه را مستمسکی در اختیار گرفتند که در کشور بمانند؛ لذا به ادارات کل اتباع استانداری ها اعلام شده که از بروز چنین مواردی پیشگیری کنند تا از این موضوع سوء استفاده نشود و با دریافت این برگه حمایت هویتی به خود بدهند، اما افرادی که در کشور حضور دارند و فرزندانشان مشمول تحصیل هستند، یعنی به سن تحصیل رسیده اند، با این شیوه نامه ثبت نام آنها انجام خواهد شد.

وی تاکید کرد: متاسفانه چندی قبل مشاهده شد در فضای مجازی و برخی رسانه ها آگاهانه و ناآگاهانه خبری مبنی بر اینکه محدودیت هایی در ثبت نام این دانش آموزان اعمال شده است منتشر شد. همگی این موارد کذب و در راستای زیر سوال بردن زحمات و تلاش ها بوده است.

دکتر محمودی ادامه داد: بیش از ۴۰ سال است جمهوری اسلامی ایران به پناهندگان در عرصه ها و حوزه های مختلف خدمات ارائه می‌کند که از مهمترین آنها خدمات آموزشی است که بخش عمده ای از هزینه های آن را دولت جمهوری اسلامی ایران کمک می کند و بخش اندکی توسط سازمان های بین المللی پرداخت می شود. بی تردید تمام این اخبار منتشر شده سوء تفاهم و نادرست بوده است.

وی تاکید کرد: مدت زمانی که اعلام شده، ثبت نام ها انجام خواهد شد. ما از ابتدای ماه جوزا(خرداد) پیش ثبت نام ها را در دفاتر خدمات اتباع موجود در سراسر کشور آغاز کردیم. در مکان هایی که این دفاتر وجود نداشته نیز فرمانداری ها و استانداری ها مکلف هستند این کار را انجام دهند و این موضوع تا ۲۵ ماه سرطان(تیر) ادامه خواهد داشت.

این در حالی است که پیش از این وزیر آموزش و پرورش جمهوری اسلامی ایران در دیدار با سفیر افغانستان و معاون وزیر معارف که به تهران سفر کرده بود، گفت: "ما برای آموزش و ثبت نام محدودیتی نداریم و اگر مشکلاتی هم در این زمینه باشد تلاش می کنیم با همکاری سایر وزارتخانه ها حل گردد".

سردارمحمد رحیمی، معاون وزارت معارف کشور در این دیدار اظهار امیدواری کرد که با همکاری وزارت آموزش و پرورش ایران، مسئله عدم ثبت نام کسانی که نتوانسته اند برگه حمایت تحصیلی دریافت کنند به خصوص شاگردان جدیدالشمول(صنوف اول) و همچنین مجوز فعالیت برای مدارس ویژه مهاجرین افغانستان در این کشور حل گردد.


  خبرگزاری افغان ایرکا

• اخبار مرتبط:

• نظر شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری افغان ايرکا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی و پشتو یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد