Share/Save/Bookmark

کد مطلب :85444
تاریخ انتشار : سه شنبه 1 سرطان 1400 ساعت : 17:37:35

ایران ۸۰ بورسیه تحصیلی در بخش طبی به دانشجویان افغانستانی می دهد

 سفیر ایران در کابل گفته است که کشورش متعهد شده که همانند سال های گذشته، حدود هشتاد بورسیه تحصیلی در بخش طبی برای دانشجویان افغانستانی فراهم کند.

بهادر امنیان سفیر ایران در کابل امروز (سه شنبه) در دیدار با سرپرست وزارت صحت عامه، گفته است که کشورش آماده است که در بخش آموزش داکتران افغانستانی را در بخش های مختلف از جمله جراحی قلب، همکاری کند.

سرپرست وزارت صحت عامه، از کمک‌های کشور ایران در موج اول ویروس کرونا در افغانستان قدردانی نموده و خواهان همکاری‌های بیشتر این کشور در بخش آموزش کارمندان صحی، اکسیجن و تجهیزات طبی برای مبارزه با موج سوم ویروس کرونا گردید.

مجروح، در رابطه به تدابیر این وزارت مبنی بر مبارزه با موج سوم ویروس کرونا در کشور، گفت که با توجه به افزایش تعداد افراد مبتلا به این ویروس، ما تعداد بستر را در کابل و ولایات افزایش دادیم و اکنون در هفت شفاخانه کابل، دستگاه تولید اکسیجن نصب شده است.

سرپرست وزارت صحت عامه،  آموزش کارمندان صحی را یک نیاز جدی برای سکتور صحت خوانده و از کشور ایران خواست تا داکتران افغانستانی را در این راستا به خصوص در بخش جراحی قلب همکاری نماید.

در عین حال، سفیر کشور ایران، بر همکاری مشترک این کشور در افغانستان تاکید کرده و در بخش های ذکر شده نیز وعده همکاری داد.

او هم‌چنان گفت که ایران اماده است تا دو شفاخانه‌ی را که در ولایت‌های کابل و بامیان از سوی این کشور اعمار گردیده است در بخش تجهیزات همکاری نماید.

امینیان با اشاره بر فراهم سازی زمینه آموزش گفت که کشور ایران متعهد است تا حدود هشتاد بورسیه را در بخش طب مانند سال‌های قبل برای دانشجویان افغانستان فراهم نماید.

این در حالیست که دو روز قبل، وزارت صحت عامه اعلام کرده بود که نخستین محموله اکسیجن از ایران وارد ولایت هرات شده است.

به گفته مقام های صحی، افغانستان سه هزار بالن اکسیجن از ایران خریده است. با وارد شدن این آکسیجن به افغانستان مشکل و کمبود آکسیجن در شفاخانه های هرات و ولایت های همجوار آن رفع خواهد شد.


  خبرگزاری افغان ایرکا

• اخبار مرتبط:

• نظر شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری افغان ايرکا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی و پشتو یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد