Share/Save/Bookmark

کد مطلب :86017
تاریخ انتشار : يکشنبه 3 اسد 1400 ساعت : 17:10:01

شماری از زندانیان نظامی براساس فرمان رییس جمهور غنی آزاد می‌شوند

محمداشرف غنی، رییس جمهور، به مناسبت عید قربان فرمان عفو و تخفیف مجازات «حجز و حبس» محکومان نظامی و ملکی را صادر کرده است.

صفی‌الله جلال‌زی، رییس مطبوعات اداره تنظیم امور زندان‌ها، به روزنامه ۸صبح گفت که بخشی از این فرمان، مربوط به زندانیان نظامی می‌شود.

فرمان محمداشرف غنی که به مناسبت عید قربان صادر شده است، یازده ماده دارد.

ماده چهارم این فرمان به نظامیان و عفو «مجازات قطعه» اختصاص یافته است.

طبق مفاد این ماده، آن شمار از افسران، بریدملان، ساتمنان و سربازان ارتش ملی، پولیس ملی و منسوبان ریاست عمومی امنیت ملی و سایر وزارت‌خانه‌های داری تشکیلات نظامی که به «حبس قطعه» محکوم شده‌اند، درصورتی که یک‌سوم محکومیت‌شان را در «قطعه» سپری کرده‌ باشند، مجازات آن‌ها عفو می‌شوند.

هنوز مشخص نیست که چه تعداد از زندانیان نظامی از مفاد فرمان ریاست جمهوری مستفید خواهند شد.

مرجع تطبیق‌کننده این فرمان اداره تنظیم امور زندان‌ها تعیین شده است. هم‌چنان کمیسیون‌هایی نیز در ولایت‌ها و کابل تشکیل شده است که نماینده‌گان اداره تنظیم امور زندان‌ها، لوی‌سارنوالی، وزارت امور داخله، ریاست عمومی امنیت ملی، وزارت دفاع ملی، وزارت زنان عضو این کمیسیون‌ها هستند. این کمیسیون‌ها فرمان ریاست جمهوری را تطبیق و اجرایی می‌کنند.

نماینده کمیسیون مستقل حقوق بشر در ولایت‌ها و کابل از چگونه‌گی اجرای این فرمان نظارت می‌کند.

محمداشرف غنی به مناسبت عیدها و روزهای ملی فرمان‌های عفو و تخفیف مجازات زندانیان را در گذشته نیز صادر کرده است. هرچند در برخی موارد شکایت از نحوه تطبیق این فرمان‌ها وجود داشته است.

بند هژدهم ماده شصت‌وچهارم قانون اساسی به رییس جمهور صلاحیت داده است که مجازات زندانیان را «مطابق به احکام قانون» «عفو» کند و «تخفیف» دهد.


  خبرگزاری افغان ایرکا

• اخبار مرتبط:

• نظر شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری افغان ايرکا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی و پشتو یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد