Share/Save/Bookmark

کد مطلب :86048
تاریخ انتشار : چهار شنبه 6 اسد 1400 ساعت : 06:41:27
دکتر حامد ابوالعز:

حملات هوایی ایالات متحده مذاکرات افغانستان را پیچیده تر می کند/نباید در پرونده مترجمان به آمریکا اعتماد کرد

مسأله افغانستان پس از حملات هوایی آمریكا به اهداف طالبان بار دیگر مورد توجه قرار گرفت. در همین حال، جان کربی سخنگوی وزارت دفاع آمریكا اظهار داشت كه این حملات هوایی در راستای حمایت از نیروهای امنیتی افغانستان صورت گرفته است.

باید گفت که این حملات بر گفتگوهای طرفین افغانستانی یعنی گروه طالبان و دولت فعلی تأثیر منفی گذاشت و تنش بین دو طرف تا حدی پیش رفت که رسانه ها به نقل از سهیل شاهین سخنگوی طالبان گفتند که ادامه روند صلح مشروط به کنار رفتن اشرف غنی است و بار دیگر موضوع تقلب در انتخابات سال 2019 را مطرح کردند.

این گروه از طریق محمد نعیم ، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر ، این اظهارات را تکذیب و بر لزوم پیشبرد روند صلح تأکید کرد.

دخالت های آمریكا در روند صلح و مذاكرات میان افغان ها از یک سو واز سوی دیگر حملات هوایی كه توسط نیروهای آمریكایی علیه اهداف طالبان و سایر اهداف غیرنظامی صورت می گیرد، ماجرای افغانستان را بیش از امروز پیچیده خواهد كرد.

در همین زمینه ، سوالات زیادی در مورد خروج ناگهانی و سریع نیروهای آمریکایی از افغانستان مطرح شده است که مهمترین آن  سوالات این است:  چه اهداف و انگیزه های در پس این عقب نشینی وجود دارد؟

ایالات متحده آمریکا دریافته است  که دوره افول آمریکا آغاز شده است و دوره هژمونی آمریکا که از جنگ جهانی دوم تا امروز ادامه یافته بود به سر آمده است ، چرا که ابرقدرت های اقتصادی  در عرصه بین المللی پا به عرصه وجود گذاشتند که می توانند  ایالات متحده را از موقعیت کنونیش به عنوان قدرتمندترین قدرت اقتصادی و نظامی در جهان به زیر کشند.

همچنین به نظر می رسد که دولت بایدن به سمت یک منازعه طولانی مدت با چین قدم برداشته از این رو  ایالات متحده در تلاش است تا نیروهای خود را از خاورمیانه که بعد استراتژیک خود را از دست داده خارج کند و در دریای چین جنوبی مستقر نماید.

همچنین به دنبال تخریب کشورهای دخیل در در پرونده افغانستان  (مانند چین ، روسیه ، هند ، پاکستان ، ایران و ترکیه) است تا از توانایی های این کشورها بکاهد.
اما به نظر می رسد که این نقشه ها به دلیل هماهنگی میان سران این کشورها با شکست روبرو خواهند شد و پرونده سوریه بهترین اثبات آن است چرا که روسیه  وچین (در بعد اقتصادی) و ایران و ترکیه در آنجا حضور دارند اما  برای جلوگیری از هرگونه تضاد منافع که منجر به تقابل مستقیم می گردد ، هماهنگی های لازم بین همه طرف های مذکور صورت می گیرد.

پرونده جنجالی دیگری که این روزها بسیار سروصدا به پا کرده است ، پرونده افراد بومی افغانی است که با آمریکا همکاری داشتند.

بیشتر این افراد مترجمانی هستند که طی 20 سال حضور نیروهای آمریکایی در افغانستان به آن ها در آنجا کمک کرده اند.گفته ها درباره تعداد واقعی این مترجمان و مباشران حاکی از عددی بین 18 تا 50 هزار نفر است.

دولت آمریكا قول داده بود که آنها را به آمریكا بیاورد ، اما واقعیت نشان ازعملی نشدن وعده های آمریكا به این مترجمان دارد.

به گزارش سی ان ان ایالات متحده با تاجیكستان ، قزاقستان و ازبكستان مذاكره كرده است تا تعدادی از این مترجمان و مباشران را در خاك خود سکنا دهند.
 
ایالات متحده ادعا کرده است که این یک اقدام موقتی است تا زمانی که ویزای آنها صادر شود اما از آنجا که باید دروغ های آمریکایی ها  در این ماجرا بر ملا شود ، به نظر می رسد که این کشورها این پیشنهاد آمریکا  را رد کردند ، واز این رو دولت آمریکا  پیشنهاد میزبانی مترجمان را به کویت داد.

ایالات متحده همچنین قصد دارد بیش از 2000 نفر از این مباشران را در چادرهایی که بر پا خواهد کرد  اسكان دهد که البته کویت با این طرح مخالفت نمود.

 افغانی ها ، سوری ها ، یمنی ها ، فلسطینی ها ، ایرانی ها و عراقی ها و همه کسانی که تجربه حضور آمریکا در کشورشان را داشتند آموخته اند که  ایالات متحده فقط به منافع خود اهمیت می دهد.

این کشور بر اساس منافع خود به کشورهای ما حمله می کند و فرزندان ما را می کشد . بر سر میز مذاکره با طالبان می نشیند و فقط براساس منافع ملی خود از آنجا کنار می رود.

پس از آن که نیروهایش هزاران کیلومتر از افغانستان دور شدند  (پس از فرار از آنجا) ، آنها حملات هوایی علیه اهداف طالبان را آغاز کردند. وجای تعجب نیست که این حملات به اهداف غیرنظامی و مسکونی هم تسری یابد ، همانطور که در عراق ، سوریه و یمن انجام شد .
در مورد مباشران بومی فریب خورده ، هم باید گفت ایالات متحده هیچ گاه اجازه حضور به هیچ کدام از  آنها در خاک آمریکا را نمی دهد و به نظر می رسد که آن کشورها این مساله را درک کرده واز پذیرش پیشنهاد آمریکا سر باز زدند.

پژوهشگر حوزه سیاست و فلسفه سیاسی
دکتر حامد ابوالعز، نویسنده فلسطینی


  خبرگزاری افغان ایرکا

• اخبار مرتبط:

• نظر شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری افغان ايرکا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی و پشتو یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد