Share/Save/Bookmark

کد مطلب :86158
تاریخ انتشار : دوشنبه 11 اسد 1400 ساعت : 09:41:18

غنی به کوچی ها: ملا هیبت الله اگر زنده است؛ پیدایش کنید

رئیس جمهور کشور در دیدار با بزرگان کوچی گفته است که این بزرگان از سوی او صلاحیت کامل دارند تا با طالبان جرگه کنند و ملا هیبت الله اگر زنده است، پیدایش کنند و با وی گفتگو کنند.

به نقل از دفتر رسانه‌ی ارگ محمداشرف غنی، رئیس جمهور کشور، عصر روز یکشنبه (10 اسد) با شماری از بزرگان و نمایندگان کوچی، در قصر سلام خانۀ ارگ دیدار کرده است.

رئیس جمهور در این دیدار پس از آنکه صحبت های  نمایندگان کوچی در رابطه به حمایت کامل شان از نظام، بیرق، برنامه های ملی رئیس جمهور و پروسۀ صلح و دفاع از کشور را استماع نمود، گفت که ما برای صلح تلاش های زیاد کردیم، اما مسئول جنگ، کشتار و ویرانی طالبان اند، اگر آنان افغان اند بیایند تا در مورد کشور به نتیجه برسیم.

آقای غنی خطاب به بزرگان کوچی گفت که از سوی من صلاحیت کامل دارید، به طالبان بخاطر جرگه بروید، ملا هیبت الله اگر زنده است، پیدایش کنید که در کدام غار داخل شده و با وی جرگه صلح نمایید.

محمد اشرف غنی گفت که وظیفه من حفاظت از نظام است که در چوکات نظام صلح برقرار گردد. من تکراراً به طالبان گفته ام صلاحیت را به مردم میدهیم، زمینه انتخابات را فراهم میکنیم و هر کسی که مردم آن را بحیث جانشین من انتخاب کردند، حاضرم قدرت را به وی بسپارم.

رئیس جمهور در اخیر سخنانش گفت: زمان آن فرارسیده است که از تفنگ دست کشیده و برای آبادی و رفاه مردم تلاش مشترک صورت گیرد.

این در حالی است که مذاکرات صلح از یک سال بدین سو میان نمایندگان جمهوری اسلامی افغانستان و گروه طالبان در دوحه قطر جریان دارد اما این مذاکرات هیچ پیشرفتی نداشته است. مقام‌های دولت می‌گویند که طالبان هیچ اراده ای برای صلح ندارند و می‌خواهند که قدرت را از طریق زور به دست گیرند.

رئیس جمهور غنی، روز گذشته نیز در نشست کابینه تاکید کرد طالبان، صلح نه بلکه تسلیمی می‌خواهند؛ بناً دولت افغانستان تصمیم گرفته تا وضعیت را در میدان جنگ تغییر دهد.


  خبرگزاری افغان ایرکا

• اخبار مرتبط:

• نظر شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری افغان ايرکا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی و پشتو یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد