Share/Save/Bookmark

کد مطلب :86226
تاریخ انتشار : چهار شنبه 13 اسد 1400 ساعت : 13:06:53

آمریکا در افغانستان مرتکب جنایات جنگی شده است

استاد دانشگاه و کارشناس مسائل سیاسی کشورمان گفت که آمریکا در طول ۲۰ سال حضور در کشور مرتکب جنایات جنگی و نقض حقوق بشر شده است.

«اکرم عارفی» استاد دانشگاه و کارشناس مسایل سیاسی کشورمان در وبیناری با عنوان "بررسی 20 سال حقوق بشر و دموکراسی امریکایی در افغانستان"، حضور آمریکا ار از دو بُعد جنگی و فعالیت‌های غیرنظامی ارزیابی کرد.

وی افزود که از نظر نظامی آمریکا تخلفات غیرقابل انکاری در زمینه حقوق بشر و جنایت جنگی ‌بویژه در حملات هوایی و کشتار غیرنظامیان داشته است.

عارفی ادامه داد که چهره غیرجنگی آمریکا نیز توسعه و صلح بود که هیچکدام از فعالیت‌های، اهداف و پروژه‌هایی که این کشور شعار داده بود نیز نهادینه نشد.

این استاد دانشگاه در سومین سالگرد شهادت دکتر سید محمد علی شاه موسوی گردیزی، زندانی بی‌گناه شماره 1154 گوانتانامو برگزار شده بود، تاکید کرد که آمریکا نسبت به اهداف خود در افغانستان ناکام ماند؛ تا جایی که بعداً جو بایدن رئیس‌جمهور این کشور اعلام کرد که درصدد ملت‌سازی در افغانستان نیست و یا اینکه این کشور فعلاً آماده ملت شدن نیست.

عارفی خاطرنشان کرد: «آنگونه که مردم افغانستان انتظار داشتند تا ارزش‌های حقوق بشری نهادینه شود، همدیگرپذیری به صورت عمیق در لایه‌ها و دسته‌جات مختلف گسترش پیدا کند، احترام به همدیگر و قانون‌پذیری مورد توجه قرار گیرد و فساد در کشور کاهش پیدا کند، متاسفانه این امورات در کشور رخ نداد».

به گزارش «آوا»، این استاد دانشگاه تصریح کرد که مردم افغانستان در سایه حضور 20 ساله آمریکا در افغانستان از نگاه عمیق شدن اصلاحات و دگرگونی‌ها خیلی دستاورد خاصی نداشتند و آنچه که رخ داد، در یک لایه بسیار سطحی اتفاق افتاد؛ از این جهت ارزش‌های حقوق بشری و مسأله همدیگرپذیری امروز بسیار متزلزل است.


  خبرگزاری افغان ایرکا

• اخبار مرتبط:

• نظر شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری افغان ايرکا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی و پشتو یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد