Share/Save/Bookmark

کد مطلب :87303
تاریخ انتشار : جمعه 2 ميزان 1400 ساعت : 09:24:16

سرپرست وزارت دفاع دولت موقت طالبان: عفو عمومی شامل همه است/اشد مجازات برای انتقام خودسرانه!

سرپرست وزارت دفاع طالبان به اعضای خود هشدار داده است که در صورت انتقام گیری شخصی از مردم افغانستان به شدت مجازات خواهند شد.

ملامحمد یعقوب، در یک پیام صوتی هشدار داده است: پس از صدور فرمان عفو عمومی، کسانی که در گذشته با ما جنگیده اند مورد عفو عمومی قرار گرفتند و هیچ کسی حق ندارد تا با زیر پاکردن این فرمان دست به انتقام جویی، تهدید و یا کشتار مخالفان بزند، زیرا که مخالف اهداف امارت اسلامی می‌ باشد.

سرپرست وزارت دفاع دولت موقت طالبان گفته است که هیچ یک از نیروهای این گروه نمی‌تواند خودسرانه انتقام پدر، برادر و پسر خود را بگیرد، بلکه به علما مراجعه بکند که آیا حق دعوا دارد یا خیر؟ اگر علما صلاح دانستند پیگیری بکند، اما اگر کسی از پیش خود انتقام بگیرد به شدت مجازات می‌شود.»

پیش از این گزارش‌هایی از آزار و اذیت برخی افراد توسط کسانی که طالبان خوانده می‌شوند، منتشر شده بود.

از سوی دیگر طالبان کمیسیون ویژه‌ای را تشکیل داده است تا افراد نامطلوب را از صفوف این گروه شناسایی کند.

در یک ماه گذشته خبرهایی از بدرفتاری و ضرب و شتم معترضان، محرومیت دختران و زنان از تحصیل و کار، حذف وزارت امور زنان و تشکیل وزارت امر بمعروف و نهی از منکر، اعتراض درباره انحصار قدرت و بازرسی و دستگیری مقامات سابق منتشر شده است.

شهر کابل پس از یک ماه تسلط طالبان تاکنون همچنان شاهد رفت و آمد کارمندان زن و مرد به ادارات دولتی نیست و دیگر خبری از تردد و ترافیک صبحگاهی کارمندان و کارکنان دولت مشاهده نمی شود و همه جا خلوت است.

شماری از مردم امیدوارند که طالبان بتواند زمینه زندگی عادی مردم و رونق تجارت، کسب کار و بازگشایی عادی مدارس و دانشگاه‌ها و تحصیل دختران و پسران را فراهم کند.

اگر این امیدهای مردم به یأس و ناامیدی مبدل شود، احتمال مهاجرت گسترده مردم افغانستان به کشورهای دیگر بویژه ایران و پاکستان دور از انتظار نخواهد بود.


  خبرگزاری افغان ایرکا

• اخبار مرتبط:

• نظر شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری افغان ايرکا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی و پشتو یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد