Share/Save/Bookmark

کد مطلب :87810
تاریخ انتشار : يکشنبه 25 ميزان 1400 ساعت : 21:13:02

مهلت طالبان به مردم روستایی در ناور غزنی؛ به خاطر کشته یک کوچی چند میلیون افغانی غرامت بدهید

 منابع در ولایت غزنی می گویند که طالبان در همکاری با کوچی ها، از مردم یک روستا در ولسوالی ناور این ولایت، به خاطر کشته شدن یک فرد مسلح کوچی در سال ۱۳۸۳، بیش از پنج میلیون افغانی غرامت درخواست کردند.

منابع مردمی در ولایت غزنی می‌گویند که کوچی‌ها به حمایت از  مسئولان محلی طالبان به‌خاطر کشته‌شدن یک فرد مسلح‌شان در ولسوالی ناور این ولایت، از ساکنان محل، بیش از پنج میلیون و 600 هزار افغانی خون‌بها طلب کرده‌اند.

دو ساکن روستای قوریه ولسوالی ناور به روزنامه اطلاعات روز گفتند که برای پرداخت این مبلغ تا روز جمعه (۳۰ میزان) به آنان مهلت داده شده است.

به گفته‌ی آنان، ساکنان این روستا مؤظف شده‌اند تا این مبلغ را در ازای «ادعای کشته‌شدن یک کوچی» در منطقه‌ی‌شان پرداخت کنند. کوچی‌ها مدعی شده‌اند که این فرد در سال ۱۳۸۳ خورشیدی در درگیری با نظامیان حکومت پیشین در قوریه کشته شده است.

همچنین کوچی‌ها ادعا کرده‌اند که ۲۰ میل اسلحه‌ی‌شان در آن هنگام هم در این روستا مفقود شده است. به گفته‌ی ساکنان قوریه، مسئولان محلی طالبان در ناور، شماری از افراد را تحت نام «مصلحین» مؤظف به بررسی این موضوع کرده بودند و آنان فیصله کرده‌اند تا مردم محل این مبلغ را به عنوان خون‌بها به کوچی‌ها پرداخت کنند.

به گفته‌ی آنان، طالبان به اهالی روستای قوریه خاطرنشان کرده‌اند که «بعد از ختم مهلت تعیین‌شده (۳۰ میزان)، ابتدا ۲۰ میل اسلحه و سپس مبلغ فیصله‌شده را» از مردم گرفته و به کوچی‌ها می‌دهند.

همزمان با این، شماری از ساکنان منطقه‌ی «گرماو» ولسوالی ناور در صحبت با روزنامه اطلاعات روز گفتند که طالبان از آنان خواسته تا به این گروه حدود ۳۰ میل اسلحه بدهند. یک ساکن این منطقه به روزنامه اطلاعات روز گفت که طالبان آنان را تهدید کرده‌اند که تا چند روز دیگر این تعداد سلاح را باید «پیدا» و «تحویل» دهند.

او افزود که طالبان تأکید کرده‌اند که اگر ۳۰ میل اسلحه را پرداخت نکنند، آنان را مجازات می‌کنند.

در همین حال؛ روز گذشته منابع مردمی در ولایت غور تأیید کردند که طالبان به‌خاطر کشته‌شدن دو نیروی‌شان در شهر فیروزکوه، مرکز این ولایت از ساکنان محل حدود یک‌ونیم میلیون افغانی خون‌بها طلب کرده است.

به گفته‌ی آنان، این افراد طالبان قبل از سقوط غور به‌دست این گروه، در روستاهای «قند سنگ» و «شورک» شهر فیروزکوه کشته شده بودند. طالبان تاکنون ۵۰۹ هزار افغانی از ساکنان این روستا خون‌بها گرفته‌اند.


  خبرگزاری افغان ایرکا

• اخبار مرتبط:

• نظر شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری افغان ايرکا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی و پشتو یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد