Share/Save/Bookmark

کد مطلب :87821
تاریخ انتشار : دوشنبه 26 ميزان 1400 ساعت : 13:30:00

توافق طالبان با آغاز روند واکسیناسیون خانه به خانه پولیو؛ تمام کودکان واکسینه می‌شوند

سازمان صحی جهان گفته است که روند تطبیق خانه‌به‌خانه واکسین پولیو در افغانستان در ماه نوامبر سال جاری میلادی آغاز می‌شود.

پس از موافقت طالبان با تطبیق واکسین پولیو، سازمان جهانی صحت اعلام کرد که برای اولین بار تمام کودکان افغانستان در برابر این بیماری واکسین می‌شوند.

در اعلامیه سازمان صحی جهان که روز یک‌شنبه، بیست‌وپنجم میزان/هفدهم اکتوبر نشر شد، آمده است که این روند در هشتم نوامبر در سراسر افغانستان از سرگرفته خواهد شد.

قرار است طی این روند، همه کودکان، از جمله 3.3 میلیون کودکی که در گذشته در مناطق دوردست کشور از این واکسین محروم شده بودند، واکسین پولیو دریافت کنند.

داینگ لو، نماینده سازمان صحی جهان برای افغانستان در این اعلامیه با مثبت خواندن آغاز دوباره این روند، افزود که دست‌رسی پایدار کودکان برای پایان بخشیدن به بیماری فلج کودکان ضروری است و باید در اولویت قرار گیرد.
این سازمان خاطرنشان کرده است که در حال حاضر تنها یک مورد وحشی فلج کودکان در سال جاری میلادی افغانستان فرصت فوق‌العاده‌ای برای ریشه‌کن کردن پولیو را دارد.

این سازمان با تأکید بر اهمیت این واکسین، گفته است که تطبیق آن در حال حاضر برای جلوگیری از هرگونه تشدید چشم‌گیر پولیو در داخل افغانستان و کشورها دیگر مهم است.

از سوی هم، دوز مکمل ویتامین A نیز برای کودکان شش تا ۵۹ ماهه در جریان کمپین آینده تطبیق می‌شود.

هرو لدوویک دی‌لیس، نماینده یونیسف در افغانستان نیز بر اهمیت این روند تأکید کرده و گفته است: « برای از بین بردن کامل پولیو، همه کودکان در هر خانواده ای در سراسر افغانستان باید واکسین شوند و ما با شرکای خود قصد داریم آن را انجام دهیم.»

گفتنی است که به دلیل ادامه جنگ در افغانستان و تحولات اخیر این روند متوقف شده بود.

پیش از این طالبان مانع فرا راه تطبیق خانه‌به‌خانه این واکسین بودند؛ زیرا می‌گفتند که تطبیق‌کننده‌گان واکسین پولیو عضو استخبارات حکومت قبلی بوده‌اند.

حکومت سرپرست طالبان اما تاکنون در مورد آغاز این روند و چگونه‌گی تطبیق آن چیزی نگفته است.


  خبرگزاری افغان ایرکا

• اخبار مرتبط:

• نظر شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری افغان ايرکا در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی و پشتو یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد